Hlavní obsah

Psychologové z Univerzity Palackého chystají nové testy pro autoškoly, hledají adepty na testování

Olomouc

Psychologové z Univerzity Palackého (UPOL) společně s Asociací autoškol ČR připravují pro ministerstvo dopravy návrh nových testů pro autoškoly, které by měly včas odhalit rizikové řidiče. Jejich součástí by měly být videoklipy zaměřené na vnímání a předvídání rizika, které předpoví míru rizikového chování řidiče v reálném provozu.

Foto: UPOL

Snímek z jednoho z videoklipů, které se mají stát součástí nových testů pro autoškoly.

Článek

Nový způsob testování v autoškolách by mohl být zaveden do praxe v letech 2025 až 2026. Novinky o tom informovali zástupci UPOL. Olomoučtí psychologové nyní pro testování videí hledají až 120 dobrovolníků.

Systém zkoušek při žádosti o řidičský průkaz se dlouhá léta zásadně neměnil. „Celá řada stávajících otázek není aktuální, případně se zaměřuje na detaily různých zákonných norem, které přímo nesouvisí s bezpečností silničního provozu. Nové otázky a celou koncepci testování proto zaměřujeme na ty znalosti a dovednosti začínajících řidičů, které jsou klíčové pro bezpečné řízení,“ konstatoval Matúš Šucha z katedry psychologie Filozofické fakulty (FF) Univerzity Palackého. Ta se dopravní psychologii a bezpečnosti silničního provozu věnuje dlouhodobě.

Foto: UPOL, Novinky

Snímek z jednoho z videoklipů, které se mají stát součástí nových testů pro autoškoly.

Cílem je podle Šuchy minimalizovat otázky, které ověřují schopnost uchazeče naučit se odpovědi nazpaměť, a přidat více dynamických úkolů blízkých reálným situacím. V reálných dopravních záběrech z Česka či v animovaných modelových situacích tak student autoškoly například označí místo, které je podle něj kritické. „Tyto změny by měly pomoci snížit počet nehod zaviněných začínajícími řidiči, a zvýšit tak bezpečnost v dopravě,“ doplnil Šucha.

Na přípravě nových testů do autoškol se podílí především Ministerstvo dopravy ČR, které je zodpovědné za provádění výuky a zkoušení nových řidičů. S obsahem nových otázek a úkolů pomáhá Asociace autoškol České republiky. Všechny aktuální informace o nových otázkách jsou dostupné na stránkách nove-testy-autoskola.upol.cz nebo noveotazky.cz.

Podle místopředsedy Asociace autoškol České republiky Jiřího Novotného je zapotřebí vyvíjet nový způsob výuky a výcviku nových řidičů nejen v souvislosti s nárůstem počtu vozidel, hustoty provozu či náročnosti dopravního prostředí.

„Statický obrázek je zaměřený pouze na znalost pravidel, nicméně v reálném provozu máme mnohdy jen zlomek vteřiny na to se správně rozhodnout. Natočené a zanimované scény nám nabízí novou možnost, jak se ptát na nastalou situaci. Jestliže aplikace na vnímání rizik zabrání možné nehodě, věřím, že náročnost zkoušky ocení i žadatelé,“ zdůraznil Novotný.

Řidiči mohou pomoci s testováním nových otázek

Psychologové z Univerzity Palackého nyní ověřují, jestli nově koncipovaná zkouška opravdu funguje a má potenciál rozlišovat mezi dobře připravenými a bezpečnými řidiči a těmi, kteří jsou rizikoví a potřebují další výcvik a vzdělávání. Aby ministerstvu dopravy doporučili co nejvhodnější typy videoklipů pro prostředí České republiky, hledají pro jejich otestování dobrovolníky.

Foto: UPOL, Novinky

Snímek z jednoho z videoklipů, které se mají stát součástí nových testů pro autoškoly.

„Sháníme 120 běžných českých řidičů, kteří mají řidičský průkaz skupiny B minimálně tři roky a aspoň občas, například jednou týdně, usednou za volant. Samotné testování zabere přibližně 90 minut a řidič se dozví, jak v daných situacích uspěl a jaké má předpoklady pro bezpečné řízení, případně na které oblasti by se měl zaměřit,“ upřesnil Šucha.

Testování bude probíhat v prostorách katedry psychologie FF UP v Olomouci. Zájemci z řad veřejnosti se mohou na konkrétní termín přihlásit prostřednictvím formuláře.

V testech autoškol přibudou desítky nových otázek

Domácí

Výběr článků

Načítám