Článek
Ze zhruba tisícovky prověřených aut byl objeven problém u čtyř set, tedy zhruba čtyřiceti procent. Smutným rekordmanem je vozidlo se sníženým počtem ujetých kilometrů o 400 tisíc. Obviněn však podle policie zatím nikdo nebyl.
„Akce je teprve na svém počátku a k případnému sdělení obvinění pachatelům dojde v horizontu několika týdnů,“ říká mluvčí Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Zdeněk Chalupa.
Cílem akce není jen odhalení nelegální činnosti a potrestání pachatelů. Plní podle policejního mluvčí i účel upozornění na tento problém a zlepšení povědomí občanů, kteří do nákupu vozidla investují nemalé částky.
I přes občasná slova o zavedení trestů za manipulaci s tachometrem toto již trestné je. Jde o podvod a trestní sazba se odvíjí od prokázané škody. Trestná je i příprava podvodu, ne „jen” jeho provedení.
Stočení tachometru je přitom u starších aut velmi snadné. Zkoušeli jsme to na ojetém Seatu Toledo, voze technicky spřízněném se Škodou Octavia první generace. Zabralo to jen několik minut, a to i s vrácením čísla na displeji do původního stavu. [celá zpráva]
Co dělat, abyste nekoupili auto s nelegálně upraveným stavem tachometru? První věcí je nespoléhat se jen na samotný tachometr. Je to jen číslo na displeji, navíc v řadě případů snadno změnitelné. Daleko důležitější je skutečný technický stav vozidla.
Samozřejmě je nutné auto důkladně prověřit. „Upozorňujeme zájemce o koupi ojetého vozidla, aby nepodceňovali jeho prověření a nespokojili se jen s předloženou servisní knihou nebo případně pouhým tvrzením prodejce,” nabádá zákazníky ojetin Zdeněk Chalupa.