Článek
Na facebookovém profilu HZS Plzeňského kraje se prvního dubna objevila fotografie prototypu nového zásahového vozidla postaveného na základech Tatry 815, které nese nevšední volací znak T-SHIT-01. Pod tímto heslem se přitom ukrývá označení Tatra - Speciální Hygienická Izolovaná Toaleta. Jednička je pak už jen označení prototypu.
Vůz, který měl vzniknout jako odpověď na „desítky let diskutovaný problém“ vztahující se zejména k dlouhým zásahům v přírodě, zaujme už na první pohled nevšední úpravou nástavby, na které je umístěna mobilní toaleta.
1_4_2025 Desítky let diskutovaný problém vyřešili hasiči v Plzni. "Při déle trvajících zásazích, zejména v přírodním...
Posted by HZS Plzeňského kraje on Monday, March 31, 2025
„Při déle trvajících zásazích, zejména v přírodním prostředí, jsme čím dál častěji řešili akutní případy biologické potřeby hasičů,“ uvedl ve facebookovém příspěvku Tomáš Tuhý - vedoucí konstrukčního týmu. „Hasičům chyběla možnost důstojně si dojít na WC, a tak se to řešívalo všelijak,“ dodal.
Vedle samotné instalace mobilní toalety by přitom měl vůz dále disponovat výkonným odvětrávacím systémem, vyhřívaným sedátkem nebo nádržemi na dva kubíky odpadní a dva kubíky čisté vody. Vůz je vybaven pohonem všech kol a jeho specialitou je přestavba staršího vysokotlakého proudu na bidet.
Jak je snad už od začátku jasné, jde jen o jeden z vydařených vtípků, které se prvního dubna objevují na sítích. Něco nám ale říká, že v praxi by se hasiči podobnému speciálu při zdlouhavých a náročných zásazích nebránili.