Článek
Technologie NFC (Near Field Communication) se dá použít různě, třeba k placení místo karty, anebo k odemykání automobilu, pokud to vůz umí. Vždy je ale třeba mít v baterii smartphonu aspoň trochu „šťávy”. Zmíněné odemykání auta by mohlo v budoucnu fungovat i se zcela vybitým telefonem, to plánuje uskupení nazvané Car Connectivity Consortium.
Tato organizace v minulosti představila systém s názvem Digitální klíč 1.0, kterým chtěla vytvořit možnost odemčení, zamčení a startu auta pomocí smartphonu, a to včetně sdílení auta s jiným člověkem se smartphonem. V tomto roce má být hotová druhá generace systému zvaná jednoduše Digitální klíč 2.0.
Škoda představila novou Octavii
Rozdíl je vcelku jednoduchý – nově má být ve smartphonu speciální bezpečnostní čip, který funguje nezávisle na operačním systému telefonu. Zásadní výhody jsou dvě – dodatečná bezpečnost a právě možnost otevřít a nastartovat auto, i když je mobil vybitý.
Zůstává ale nutnost vytáhnout mobil z kapsy a dotknout se jím čidla NFC na klice auta. Konsorcium však už pracuje na třetí generaci, u které by mělo stačit mít smartphone v kapse poblíž kliky, stejně jako je to dnes možné s běžným modulem bezklíčového přístupu.
Odhadovat, v jakých značkách aut a mobilů se tyto novinky objeví, je samozřejmě brzy . Mezi členy konsorcia jsou ale snad všechny velké automobilky, např. BMW, Honda, Jaguar Land Rover, Mercedes-Benz, PSA, Suzuki, Renault nebo Volkswagen, a také řada výrobců elektroniky, jako je Apple, Google, HTC, LG nebo Samsung.