Článek
S celou řadou nových nařízení a cenových úprav se budou muset v letošním roce vyrovnat motoristé při cestách po evropských dálnicích. Při porušení pravidel silničního provozu, za překročení rychlostních limitů, jízdu bez bezpečnostních pásů či pod vlivem drog a alkoholu budou muset řidiči od března sáhnout mnohem hlouběji do kapsy, upozornil dnes rakouský autoklub ÖAMTC.
Od třetího měsíce letošního roku mohou finanční tresty za dopravní delikty ve všech zemích Evropské unie překročit hranici 70 eur (téměř dva tisíce korun). Se zřetelným zvýšením počítají zejména v Itálii a v Německu. Ve Švédsku jej přijali již od října loňského roku a za překročení rychlosti nyní hrozí v zemi až dvojnásobně vyšší pokuty.
V zemi tří korunek se nevyplatí zapomenout ani na zapnuté bezpečnostní pásy. V případě prohřešku zaplatí dospělý 1500 švédských korun (asi 4600 Kč), pokud se však bude jednat o dětského pasažéra, je pokuta ještě o tisíc švédských korun vyšší (celkem tedy kolem 7600 korun). Ve Stockholmu se začne v první polovině roku platit při vjezdu do centra mýtné, opatření se však nemá dotknout automobilů se zahraniční poznávací značkou.
Dálniční známky a mýto
Zatímco ve Švýcarsku řidiči za roční dálniční známku mírně ušetří, neboť její cena byla oproti loňsku snížena z 27 na 26,50 eur, v Česku se sice nemění cena, ale délka platnosti kupónů, připomíná rakouský autoklub. Motoristé tak sice zaplatí stejnou sumu jako loni za dvouměsíční a patnáctidenní známky, ty nové ale platí jen jeden měsíc respektive týden. Ve Švýcarsku stejně jako v některých skandinávských zemích se při výpočtu výše pokuty při velmi závažných proviněních (například při jízdě s obsahem alkoholu nad dvě promile) vychází z aktuálních finančních příjmů zadrženého.
Radost nebudou mít ani řidiči kamionů při cestě do Maďarska. Tamní roční dálniční kupón pro nákladní vozy s hmotností nad 12 tun podražil o 15 procent na 219 000 forintů (kolem 24.000 korun).
Do londýna ekologicky
Platba takzvaného Congestion Charge (poplatku z přetížení) má v únoru vstoupit v platnost v Londýně a bude se týkat i mezinárodní nákladní dopravy. Od finančních nákladů budou osvobozena pouze vozidla s nízkou úrovní škodlivých spalin, registrované autobusy, minibusy či motocyklisté. Způsob výpočtu mýtného ani jeho výše však ještě nebyly oznámeny.
Změny v dopravních předpisech přichystala i Černá Hora. Stejně jako v Česku musejí mít automobily rozsvícené reflektory i přes den a do povinné výbavy přibyla výstražná vesta. Při nerespektování nařízení hrozí motoristům pokuta 30 eur (zhruba 825 korun).
Mýtné platí od 1. ledna letošního roku pro nákladní vozidla a autobusy s hmotností nad 12 tun na přibližně 970 kilometrech českých dálnic a rychlostních silnic. Průměrná sazba činí 4,05 koruny za kilometr. Kdy se mýtné začne vybírat i na silnicích I. třídy, není zatím jasné. Podle plánů Ministerstva dopravy by zpoplatnění sítě mělo přinést od roku 2008 do státního rozpočtu osm až deset miliard korun ročně.