Článek
Možné spojení automobilek Nissan, Honda a Mitsubishi by mohlo výrazně změnit nejen japonský automobilový průmysl, ale i globální hierarchii výrobců aut. Bývalý šéf aliance Nissan-Renault Carlos Ghosn, známý svým dramatickým útěkem z Japonska, však varuje před skutečnou podstatou této spolupráce. Podle jeho názoru nejde o partnerství, ale spíše o „korporátní jatka“, kde se Nissan ocitl v roli obětního beránka.
Ghosn se k situaci vyjádřil poté, co japonské automobilky Honda a Nissan před Vánoci oznámily, že jednají o spojení v jeden koncern. „Nissan je v panice a hledá někoho, kdo by je z této situace zachránil, protože sami nejsou schopni najít řešení,“ řekl pro CNBC.
„Honda evidentně bude dominovat jakémukoli partnerství, které z toho vzejde. Je nepochybné, že Honda bude sedět za volantem, což je velmi smutné vidět po tom, co jsem 19 let Nissan vedl a dostal ho do čela průmyslu.“
Ford, GM a Toyota přispějí na Trumpovu inauguraci
Pokud by došlo k uzavření dohody, vznikla by holdingová společnost obchodovaná na tokijské burze. Honda by díky své téměř čtyřnásobně vyšší tržní kapitalizaci jmenovala většinu členů představenstva a skupina by se mohla stát třetím největším výrobcem automobilů na světě podle prodejů, hned za Toyotou a koncernem VW.
„Není zde prakticky žádná komplementarita, což znamená, že pokud chtějí dosáhnout synergií, bude to prostřednictvím snižování nákladů, duplikace plánů a technologií. A všichni víme, kdo za to zaplatí - bude to menší partner, tedy Nissan,“ dodal Ghosn.
Současný šéf Hondy Tošihiro Mibe však trvá na tom, že ke spojení nedojde, dokud obě značky neprokážou schopnost stát na vlastních nohou. Ghosn naproti tomu vyjádřil „velké pochybnosti“ o schopnosti Nissanu zvrátit svou současnou bídnou situaci, a to i s ohledem na restrukturalizační plán oznámený v listopadu, který počítá se zrušením 9 000 pracovních míst a snížením globální výrobní kapacity o 20 procent.
Automobilky Honda a Nissan se chystají vyjednávat o fúzi
Ghosn byl architektem francouzsko-japonské aliance Renault-Nissan, do níž se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. V roce 2018 byl v Japonsku zatčen a obviněn z několika trestných činů, mimo jiné ze zneužití firemních peněz a že nepřiznal všechny své příjmy.
Ghosn vinu popírá, v Japonsku byl propuštěn na kauci. Na konci roku 2019 ze země za dramatických okolností uprchl soukromým letadlem do Libanonu, když se schoval do bedny na hudební nástroje.