Článek
Globální nedostatek čipů v posledních letech způsobil německým automobilkám rozsáhlé výpadky ve výrobě. Vedoucí pracovníci z automobilového průmyslu i politici nyní přehodnocují situaci v dodavatelských řetězcích a snaží se snížit závislost Německa na dodávkách čipů z Asie a Spojených států, napsala agentura Reuters.
„Zabere to roky,“ uvedla Vachenauerová. „Jde o investice v hodnotě miliard dolarů,“ dodala. Automobilky by podle ní nicméně mohly omezit problémy s nedostatkem čipů tím, že budou používat méně různých typů polovodičů. „Musíme použít mnoho pák, abychom stabilizovali dodávky polovodičů,“ prohlásila rovněž Vachenauerová.
Německé sdružení automobilového průmyslu VDA začátkem roku varovalo, že celosvětová výroba automobilů by do roku 2026 mohla klesnout asi o 20 procent, tedy o zhruba 18 milionů vozidel, pokud se nepodniknou potřebné kroky k řešení přetrvávajícího nedostatku čipů.
Výroba aut v Německu roste, na úroveň z doby před pandemií ale stále nedosáhla
Podle VDA se bude poptávka po čipech v příštích letech výrazně zvyšovat kvůli přechodu automobilek k elektromobilům a čím dál většímu využívání různých elektronických systémů ve vozech. Poroste tak mnohem výrazněji než v ostatních odvětvích.
Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) tento týden oznámil, že hodlá v Drážďanech postavit svou první evropskou továrnu. Závod si podle firmy vyžádá investici přes deset miliard eur (zhruba 240 miliard Kč), podle agentury DPA však zhruba polovinu investičních nákladů pokryjí v rámci státních subvencí peníze německých daňových poplatníků.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck uvedl, že vláda projekt TSMC podpoří v rámci evropské normy označované jako Evropský akt o čipech. Evropská unie chce v rámci této normy do konce desetiletí podpořit vývoj a výrobu polovodičů investicemi za 43 miliard eur (více než bilion Kč) a zdvojnásobit podíl EU na celosvětové produkci čipů na 20 procent.
Společnost Infineon na jaře zahájila v Drážďanech výstavbu továrny na výrobu polovodičů, do které chce investovat pět miliard eur. V saské metropoli se nacházejí také závody na výrobu čipů firem Bosch a GlobalFoundries.