Hlavní obsah

Nálepky i otáčení značek. Nepoctivci se vyhýbají mýtnému v New Yorku

2:49
2:49

Poslechněte si tento článek

Někteří newyorští řidiči se nelegálními způsoby vyhýbají placení nově zavedeného mýtného pro vjezd do části Manhattanu. Tipy sdílejí na sociálních sítích.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

New York se stal prvním městem ve Spojených státech, které zavedlo mýtné pro řidiče vjíždějící do jeho nejrušnějších částí. Metropolitní dopravní úřad (MTA) vybírá od většiny řidičů poplatek 9 dolarů (219 korun) denně za vjezd do části Manhattanu, centrálního ostrova města, jižně od 60. ulice s výjimkou páteřních komunikací na pobřeží.

Situace se však nevyvíjí tak hladce, jak úřady doufaly. Někteří řidiči už vymýšlejí kreativní a samozřejmě nelegální způsoby, jak se platbě vyhnout. Někteří z nich sdílí své nápady na sociálních sítích.

Na tiktoku se objevila řada videí, kde řidiči předvádějí své metody, jak se vyhnout detekčním kamerám, a podobné návrhy se objevují i na redditu. Podle deníku New York Times jsou způsoby, jak se vyhnout placení i pokutám za neplacení, různé. Řidiči používají speciální spreje, připevňují reflexní clony, nebo dokonce seškrabávají písmena a čísla na svých značkách. Někteří používají falešné papírové značky nebo je překrývají páskou a nálepkami.

Jízda centrem New Yorku se prodraží

Ekonomika

Kreativita se přesouvá i do online prostoru. Uživatelé tiktoku sdílejí tipy na objíždění mýtných kamer, například trasu přes parkovací dům mezi 60. a 61. ulicí. Uživatelé redditu v sekci Unethical Life Pro Tips (Neetické tipy do života) přicházejí s vlastními nápady – od potírání značek ptačím trusem až po nákup zařízení, která dokážou značky zakrýt stisknutím tlačítka.

Za poslední tři roky bylo zabaveno více než 20 000 takových „neviditelných aut“ a jen v letošním roce policie a odbor sanitace zadržely přes 7 500 vozidel. New York totiž už roky stejným způsobem, tedy elektronicky pomocí kamer skenujících registrační značky, vybírá mýtné na mostech. Podle Michaela Kempera, bezpečnostního ředitele MTA, bylo v roce 2024 v souvislosti s vyhýbáním se mýtnému zatčeno 700 lidí.

Problém však přesahuje rámec ušlých příjmů, které měly dosáhnout 500 milionů dolarů (12,2 miliardy korun) ročně. Představitelé bezpečnostních složek varují, že „neviditelná auta“ jsou často spojena s násilnými trestnými činy včetně střelby a loupeží.

Obce bojují proti tranzitu a vyhýbání se mýtu, petice chce zákaz pro kamiony

Středočeský kraj
Související témata:

Výběr článků

Načítám