Článek
Rozhodnutí způsobilo menší pozdvižení, neboť fosfosádra obsahuje radium, které se mění na radonový plyn. Obě látky jsou přitom radioaktivní a jsou spojovány s možným vznikem rakoviny. Z toho důvodu se běžně fosfosádra skladuje na speciálních haldách, které omezují emise radioaktivních látek a ohrožení veřejnosti.
EPA však může povolit použití tohoto materiálu pro některé účely. V tomto konkrétním případě by fosfosádra měla být použita jako základ pro vybudování testovacího úseku silnice na soukromém pozemku společnosti Mosaic Fertilizer, která (jak už název napovídá) se zabývá výrobou hnojiv.
Dvouproudá silnice bude tvořena čtyřmi sekcemi vyrobenými za použití fosfosádry, každá o délce 152 metrů, a čtyřmi kontrolními úseky, kdy každý bude mít délku 91 metrů. Základ o výšce 25,4 centimetru bude tvořen až z 50 % fosfosádrou a dalšími běžnými materiály používanými pro stavbu silnic. Na vrchu pak bude vrstva asfaltu vysoká 10,2 centimetru.
Podle agentury EPA by tento způsob uložení měl poskytnout stejnou úroveň ochrany lidského zdraví jako ukládání materiálu na speciálních haldách. Díky stavbě na soukromém pozemku se navíc nepředpokládá, že by se na silnici vyskytovala běžná veřejnost. Celý projekt bude navíc bedlivě sledován, včetně spodních vod.
Kritici projektu se obávají především použití materiálu na veřejných silnicích, což EPA v rámci tohoto pilotního programu na soukromém pozemku odmítá. V roce 2020 však EPA ještě za administrativy Donalda Trumpa povolila použití fosfosádry i na státních silnicích, což následně administrativa prezidenta Bidena zrušila, jak připomíná Carscoops.