Článek
Značky upozorňující na to, že řidič najíždí na dálnici v protisměru, jsou reakcí na časté situace, kdy se něco takového stane. Policie ročně zaznamená zhruba tři stovky takových případů.
Podle ministra jsou značky na všech místech, která policie předtím vybrala jako riziková. V minulosti se ovšem hovořilo i o dvojnásobném počtu značek.
Všechna místa, která policie vytipovala, jsou osazena. Na 66 dálničních sjezdech bylo umístěno celkem 68 kusů dopravní značky STOP-PROSTISMĚR. Snad je to i díky nim, že děsivých zpráv o řidičích v protisměru v poslední době ubylo. pic.twitter.com/NtdI2cchrf
— Vladimír Kremlík (@KremlikVladimir) 28. srpna 2019
Osazování značek začalo už v březnu, kdy silničáři nainstalovali prvních sedm z nich na čtyřech místech u dálnic D1, D2 a D6.
Auto jedoucí v protisměru je jedna z nejnebezpečnějších věcí, kterou lze na dálnici potkat. Jede totiž většinou v pruhu, který je ve správném směru jízdy levý, a tedy „rychlý”, a pro řidiče jedoucí správně to je věc naprosto neočekávaná.
Pokud už se v protisměru octnete, co dělat? Podle BESIPu je vhodné zastavit na krajnici vedle nejpomalejšího pruhu, v tzv. odstavném pruhu, tedy z vašeho pohledu na levé straně, zavolat policii a informovat ji o své poloze. Pokud zastavení v odstavném pruhu není možné, zastavte po své pravé ruce co nejblíž středovým svodidlům, aby váš vůz zasahoval do jízdního pruhu co nejméně. Vždy zapněte varovné „dvojblinkry” a v reflexní vestě z vozidla vystupte a „ukliďte se” za svodidla.