Článek
Motocykly musí být, stejně jako auta, ze zákona pojištěné. Ano, i pouhé parkování je z hlediska zákona považováno za provoz. Obecně tedy platí, že pokud není motocykl alespoň dočasně vyřazen z provozu, je nutné mít k němu sjednané povinné ručení, které kryje škody způsobené třetím osobám.
Odhlašování na zimu
Někteří majitelé se snaží ušetřit tím, že si pojištění pořizují jen na sezonu. Takový přístup se ale nemusí vyplatit. Vyřadit motocykl dočasně z provozu totiž znamená zaparkovat ho do garáže nebo kamkoliv mimo pozemní komunikaci, sundat z něj značky a odnést je na úřad, kde zažádáte o uložení do depozitu a zaplatíte správní poplatek 200 korun. Následně můžete kontaktovat pojišťovnu a zažádat o zrušení pojistky, pokud již nebyla sjednána na dobu určitou.
Pokud máte pojištění pouze na část roku a během období, kdy vozidlo není pojištěné, se s ním stane něco nechtěného, může to být finančně nákladné. Jednoduchým příkladem je pád zaparkovaného motocyklu a zranění osoby pohybující se v jeho blízkosti. Taková škoda – způsobená třetí osobě – by jinak byla hrazena z povinného ručení. Vymstít se může i zrušení havarijního pojištění mimo sezonu.
„Není výjimkou, že se setkáváme se škodami způsobenými například pádem při vytlačování motorky z garáže nebo při jejím převážení. Pokud motocykl mimo sezonu není havarijně pojištěn, musí si opravu uhradit majitel ze svého,“ říká Ondřej Hrdina z Generali České pojišťovny. Motocykl navíc může být poškozen nebo ukraden i v době, kdy není aktivně využíván – například v důsledku požáru či povodně.
Pojištění na dobu určitou
Za motorkářskou sezonu se vždy považovalo šest měsíců, tedy polovina roku. Dalo by se předpokládat, že pojištění (ať už povinné, či havarijní) sjednané jen na půl roku bude stát polovinu celoročního. To ale neplatí, protože pojišťovny zvýhodňují pojištění na dobu neurčitou.
Na našem modelovém příkladu, kterým byla Honda GB350S, jsme si vyzkoušeli rozdíly mezi takto sjednanými pojištěními. Zatímco pojištění na dobu neurčitou nás vyšlo na 8638 Kč za rok (z toho povinné 1200 Kč a havarijní 7438 Kč), při sjednání na dobu určitou byla celková cena 6336 Kč za polovinu roku (z toho povinné 880 Kč a havarijní 5456 Kč). Pojistka na šest měsíců byla ve srovnání s celoroční levnější pouze o 26,65 %.
Konkrétní cenotvorba je však velmi individuální a pojišťovny do ní zahrnují mnoho faktorů, jako je profil pojistníka, parametry motocyklu a historie škodních událostí. Je také dobré vědět, že vliv na cenu může mít i frekvence plateb – ta roční bude vždy nejvýhodnější.
Sezonní pojištění
Některé pojišťovny nabízejí pro majitele motocyklů a kabrioletů takzvané sezonní pojištění. Výhodou oproti krátkodobému pojištění je, že smlouva platí i mimo sezonu, a my tedy nemusíme motocykl odhlašovat a na jaře zřizovat novou smlouvu. Takové pojištění má však svá pravidla a konkrétní podmínky se u jednotlivých pojišťoven liší.
Například u ČPP si můžete sjednat sezonní povinné ručení i sezonní havarijní pojištění. Období sezony si určujete sami a může trvat v rozmezí tří až deseti měsíců. Mimo sezonu pojišťovna vyžaduje odstavení mimo pozemní komunikaci, tedy do garáže nebo na zahradu.

Motorkářská sezona pomalu začíná.
Pojišťovna Kooperativa nabízí sezonní havarijní pojištění, které mimo sezonu pokrývá rizika odcizení, vandalismu a poškození živly. Kooperativa má však pevně stanovené období sezony, které u ní trvá od 1. dubna do 13. října. Toto pojištění se platí celoročně, ale jelikož mimo sezonu nepokrývá riziko nehody, je levnější.
Bez omezení
Díky změnám počasí však přibývá motorkářů, kteří mají sezonu delší než šest měsíců v roce, a někteří z nich jezdí i celoročně. V takovém případě bude vždy nejlepší volbou běžné pojištění na dobu neurčitou, které nás nijak neomezuje v tom, kdy můžeme svůj stroj provětrat – třeba i uprostřed zimy.
Při výběru toho „správného“ pojištění pomůže celá řada vyhledávačů a srovnávačů. Pozor si však dejte na konkrétní limity plnění, ať nesrovnáváte jablka s hruškami. A to i když se mohou hodnoty v řádech stovek milionů korun zdát jako nesmyslné.
„Došlo k nehodě osobního automobilu s motocyklem. Na něm jeli dva mladíci, kteří utrpěli vážná poranění hlavy s trvalými následky. Náklady na pojistná plnění přesáhly 105 milionů korun. V případě této nehody bude pojišťovna oběma poškozeným hradit po zbytek jejich života kromě jiného bolestné, ztížení společenského uplatnění, náklady na osobní péči, úhradu za ušlý výdělek a náklady na rehabilitaci, lázně a další speciální zdravotní pomůcky,“ doplňuje Hrdina příkladem z praxe.