Článek
Časopis si vybral 12 vozů s nabízenou cenou mezi 160 000 a 276 000 Kč a oslovil prodejce, aby mu nabídli financování prostřednictvím úvěru. Podle právníků dTestu bylo na zkoumaných nabídkách patrné, že se s poskytnutou slevou zvyšují náklady na úvěr. Ve výsledku pak zvýhodnění nebylo příliš poznat, protože se rozpustilo ve vyšším úroku a dalších poplatcích.
Například při pořízení Škody Citigo s cenou 179 900 Kč by kupec navíc v rámci úvěrového financování zaplatil přes 31 000 korun, u vozu Kia Rio nabízeného za 250 000 Kč s úvěrovou slevou 30 000 Kč, bylo navýšení téměř 84 000 Kč.
Alarmující zjištění přinesla kontrola úvěrových smluv a smluvních podmínek. "Čekali jsme vysoké smluvní sankce a úroky, což se potvrdilo. Překvapující byly rozhodčí doložky, které se od dubna nesmějí v obchodních podmínkách objevovat, přesto jsme je ve dvou smlouvách našli," uvedl právní poradce Miloš Borovička.
Všechny úvěrové společnosti se jistí takzvaným zajišťovacím převodem práva, což znamená, že jim v případě vypovězení smlouvy automobil propadá a zpeněží ho. Může se stát, že za zabavené auto motorista nedostane vůbec žádnou protihodnotu. Smluvní podmínky omezují dispozici s vozidlem, někde jej bez souhlasu věřitele nelze nikomu zapůjčit, jinde lze vozidlo provozovat jen na území České republiky. Některé společnosti také posunuly promlčecí lhůty v případě sporů ze zákonných tří let na deset.