Článek
Kariéru začal jako zámečník a nějakou dobu strávil v automobilce Laurin a Klement, kde to dotáhl na mistra. Nadaný technik se nespokojil s rutinní prací v továrně, byť na svou dobu špičkové, a ve volném čase se věnoval vynalézání a konstruování.
První úspěch s jednoválcovým benzínovým motorem jej ve 30 letech přiměl k otevření vlastní zámečnické dílny, na kterou později navázala malá strojírna, zaměřená na výrobu zemědělské techniky.
Značku Svoboda tak nesly stabilní motory (ať už elektrické, benzinové nebo naftové), secí stroje nebo mlátičky, ke kterým v polovině 30. let minulého století přibyly první traktory, zprvu jen tříkolové s naftovými motory o výkonu pět a sedm koní. K nim brzy přibyl typ Svoboda DK 10, už čtyřkolový.
Traktory, typické dlouhou volantovou tyčí a přímým šnekovým řízením pevné přední nápravy, se vyráběly i za války. Postupně přišly silnější motory, v roce 1945 se pak ve výrobním programu objevil moderní typ Svoboda DK 15, který firma produkovala až do znárodnění a konce výroby traktorů v roce 1949.
Václav Svoboda, který už v průběhu 30. let předal řízení firmy synovi Václavu mladšímu, pak musel pracovat až do vysokého věku. Zemřel v září 1963, bylo mu přesně 81 a půl roku.