Článek
Komise chtěla normou Euro 7 dále omezit emise aut. Nakonec se ale objevil kompromisní dokument, který byl pro Česko, velkého kritika původního návrhu, přijatelný. Nařízení schválily i další země, které se proti počáteční formulaci vymezily. Proti novému návrhu hlasovaly jen Dánsko a Lucembursko. Německo, Rakousko, Nizozemsko a Irsko se zdržely.
„Dnes zveřejněný postoj členských států je jasným zlepšením proti původnímu návrhu Evropské komise. Ten byl zcela nepřiměřený, jak z hlediska přísnosti požadavků, tak i času pro implementaci. Vedl tak k neúměrně vysokým nákladům pro průmysl a zákazníky, k omezení nabídky, zejména pokud jde o malé modely, a to vše s minimálním přínosem pro životní prostředí,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Auto SAP Zdeněk Petzl.
Nový návrh přivítala také největší automobilka v Česku Škoda Auto. Pozměňovací návrhy podle firmy pomohou zachovat konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu.
Ministři EU schválili novou normu Euro 7
„Plně si uvědomujeme, že dosažení kompromisu bylo složité, proto chceme poděkovat ministerstvu dopravy za navržení přijatelného textu většinu členských států,“ sdělil člen představenstva Škody Auto za oblast prodeje a marketingu Martin Jahn. Zároveň však podle něj stále zůstávají body, které bude potřeba v dalším legislativním procesu řešit.
Návrh v úterý schválili ministři Evropské unie zodpovědní za konkurenceschopnost. Proti původnímu znění kompromisní materiál již neobsahuje zpřísnění emisních limitů pro osobní vozy nad rámec stávající normy Euro 6 nebo prodlužuje dobu, kterou budou mít automobilky po účinnosti normy na její zavedení.
Platnost emisního nařízení Euro 7 měla přijít u osobních automobilů už v polovině roku 2025, pro nákladní vozidla o dva roky později. Nyní počítá se zavedením opatření 30 měsíců od vstupu normy v platnost u nových modelů osobních vozidel a 42 měsíců u stávajících modelů. U nákladních aut to má být 48 měsíců, respektive 60 měsíců.
Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) jde o jednoznačný úspěch. „Podařilo se vyhnout negativním dopadům normy, ať už z hlediska dosažitelnosti mobility pro běžné občany, či s ohledem na konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu,“ uvedl po hlasování Kupka.
Dekarbonizační cíle EU
Premiér Petr Fiala (ODS) označil na síti X dohodnutou podobu normy za realistickou s tím, že nepřinese žádné navýšení stávajících pravidel. „Náš návrh podpořily i další státy a ukázali jsme, že dokážeme v EU hájit zájmy naší země a našeho průmyslu,“ uvedl.
Podle Petzla dohodnutý kompromisní návrh lépe umožní průmyslu se zaměřit na ambiciózní dekarbonizační cíle EU, tedy přechod od spalovacích vozidel k elektrickým a zároveň zachovat dostupnost vozidel a konkurenceschopnost odvětví.
„To je zejména důležité v současné době, kdy se odvětví na jednu stranu nadále potýká s rozkolísanými dodavatelskými řetězci a zároveň čelí potřebě urychleně vybudovat zcela nové a lokální řetězce výroby baterií a dalších komponent pro elektrická vozidla,“ dodal Petzl.
Sdružení podle něj však bude apelovat zejména na Evropský parlament, aby při svém projednávání normy pokračoval v dobře nastaveném kurzu diskuse tak, aby konečná podoba normy, po dohodě s Radou, efektivně odrážela její skutečné ekonomické, sociální a environmentální dopady.
Posuny termínů podle automobilového experta EY Petra Knapa znamenají otevření otázek, na jak dlouhou dobu pro mizející kategorii spalovacích vozů pak dává smysl vůbec Euro 7 zavádět. „Důležité je, že řešení otěrů brzd a pneumatik zůstává v návrhu. To je třeba řešit. Každopádně tlak EK, Evropského parlamentu a řady zájmových skupin bude znamenat extrémně dlouhé a nejisté projednávání v dalších měsících,“ řekl Knap.