Článek
Někteří lidé neváhají staré pneumatiky pohodit třeba do lesa, ačkoliv to trvá stovky let, než se rozpadnou. Zbavit se jich dá ale pohodlněji, podle pravidel a zadarmo.
„Mnoho řidičů stále neví o místech, kde mohou pneumatiky zdarma odevzdat. Vézt je do lesa je paradoxně složitější než předání k recyklaci třeba při cestě do práce,“ sdělil Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko.
Přibude oranžových kontejnerů, obce začnou povinně odebírat textil
Každoročně jich dobrovolníci v krajině posbírají tisíce. Pneumatiky přitom lze bezplatně odevzdat v místě zpětného odběru bez ohledu na to, kde byly předtím zakoupeny. Tento systém v Česku funguje už od roku 2016.
Mapu zobrazující tisícovku míst zpětného odběru odpadních pneumatik ukazuje webová aplikace KAMsNIM.cz. Odevzdání nic nestojí, protože likvidaci pneumatiky zákazník předem uhradil v poplatku v ceně gumy při jejím nákupu.
Provozovatel místa zpětného odběru však může dodávku odmítnout, jestliže má důvodné pochybnosti, že se jedná o pneumatiky od konečného uživatele, nebo pokud předávané množství přesahuje okamžitou kapacitu.
V případě, že například koupíte pozemek a na něm objevíte staré pneumatiky, jedná se o odpadní pneumatiky, stejně jako například u gum nalezených při dobrovolnických úklidech. Tyto do zpětného odběru nepatří. V takovém případě je nutné kontaktovat některou odpadovou společnost a domluvit se s ní na svozu. To už je ovšem s poplatkem.