Hlavní obsah

Jak si pohodlně a bezpečně přivézt vánoční stromek? Nepodceňte přípravu

Obchodní centra a hobbymarkety jsou opět v obležení prodejců vánočních stromků. Víte ale, jak si jeden ze symbolů Vánoc co možná nejbezpečněji a nejpohodlněji odvézt domů autem? Důležité je nepodcenit přípravu.

Foto: Profimedia.cz

Bezpečný a pohodlný převoz vánočního stromku vyžaduje především správnou přípravu před cestou.

Článek

Ačkoliv se ozdobené vánoční stromky začaly v českých zemích objevovat až začátkem devatenáctého století, jedná se dnes o jeden z klasických symbolů Vánoc. Než ho ale začneme zdobit světýlky a vánočními koulemi, je potřeba ho nejprve bezpečně dopravit domů. Nejpohodlnější způsob tradičně nabízí automobil, rozhodně však nestačí v něm stromek pouze pohodit.

Jako při přepravě každého nákladu jde především o bezpečnost, kdy nezajištěný stromek představuje v případě krizové situace (či nedej bože nehody) neřízenou střelu, jež může poranit posádku automobilu i okolí. Pouhým pohozením stromku v kufru si navíc zaděláváme i na dlouhé hodiny následovného čištění.

V kufru, nebo na střeše?

Před samotnou cestou pro stromek je proto potřeba se nejprve rozhodnout, jak jej povezeme. Tradičně se přitom nabízejí dvě možnosti: v kufru/kabině či na střeše. Pro přepravu na střeše bude potřeba mít vůz vybavený příčníky, při přepravě v kabině se pak hodí deka či igelit (například pytle do odpadkového koše), čímž zachytíme smůlu a padající jehličí.

Bezpečná jízda v dešti? Zkontrolujte vůz, vyjeďte dřív a zvolněte

AutoMoto

V každém případě je potřeba připravit si klasické stahovací kurty, kterými stromek zajistíme. Použití gumicuků se vyhněte, při extrémním zatížení se totiž mohou povolit či prasknout a náklad tak neudrží na svém místě. Pokud povezete pouze malý stromek na zadní lavici, je možné ho zajistit s použitím bezpečnostních pásů.

Deka a rukavice jsou základ

Velmi praktickým doplňkem jsou pracovní rukavice, které zajistí pohodlnou manipulaci a předejdou zašpinění rukou/automobilu od smůly, a deska či deka pro zapření kmene stromku v kabině (například o sedadlo nebo středový panel). Pokud si jedete pro stromek, který se vám do auta nevejde a bude přesahovat jeho délku o víc než metr, přibalte také výstražný praporek.

Přímo v prodejně si pak nechte vybraný vánoční stromek zabalit do sítě, čímž zmenšíte jeho objem, bude se vám s ním lépe manipulovat a současně předejdete jeho poškození během cesty nebo ho alespoň zmírníte .

Špatně zajištěný vánoční stromek se při nehodě může proměnit ve střelu.

Pokud povezete stromek v kabině, je praktické si ještě před cestou sklopit zadní opěradla a vystlat úložný prostor igelitem i dekou. Stromek pak do vozu nakládáme špičkou směrem k pátým dveřím a za použití stahovacích kurt ho zajistíme. Kmen můžeme obalit dekou či zajistit deskou, aby nepoškodil obložení nebo čalounění.

Špičkou ke kufru

Při nakládání stromku na střechu opět naložte stromek špičkou směrem ke kufru a opět pomocí stahovacích kurt ho důsledně zajistěte, a to nejen proti pohybu do stran, ale také proti pohybu v podélném směru, čehož docílíte i jednoduchým omotáním kurty kolem kmene.

Stromek s citem dotáhněte, abyste ho nepolámali, a vyzkoušejte pevnost upevnění. Špatně upevněný stromek by se totiž v případě čelního nárazu mohl proměnit doslova ve střelu. Pokud stromek přesahuje obrys vozidla, nezapomeňte ho náležitě označit.

Během jízdy se vyvarujte zbytečně prudkých manévrů a sundejte nohu z plynu. Vždy je lepší dorazit později než kazit svátky sobě či druhým zbytečnými nepříjemnostmi.

Vánoční stromky jsou dražší. Češi si připlatí hlavně za jedli

Vánoce

Vánoční výzdoba podle vědců zlepšuje náladu i vztahy

Vánoce

Výběr článků

Načítám