Článek
„Toto je přilba proti znečištění. Při nošení nepocítíte znečištěný vzduch. Máte pocit, jako byste dýchali v pohodlí svého domova,“ říká testující motocyklista.
Vývojáři ze společnosti Shellios Technolabs uvedli, že je jejich filtrační helma první svého druhu na světě, a přidali testy nezávislé laboratoře, které ukazují, že dokáže filtrovat více než 80 % znečišťujících látek.
Do společnosti Shellios státní agentury napumpovaly tisíce dolarů, její zakladatel Amit Pathak poprvé začal pracovat na helmě ve sklepě v roce 2016 poté, co si přečetl zprávy o špinavém vzduchu, kvůli kterému se v Novém Dillí od poloviny prosince do února téměř nedá dýchat.
Autosalon v Dillí: Indové překvapují, Číňané stále kopírují
V roce 2019 Pathak zahájil prodej přilby, která byla vybavena vyměnitelnou filtrační membránou a ventilátorem napájeným dobíjecí baterií, která může běžet šest hodin.
Indické ministerstvo vědy a techniky ocenilo helmu jako „závan čerstvého vzduchu pro motorkáře“ dychtící po jakémkoli řešení v zemi, ve které je 35 z 50 nejvíce znečištěných měst světa.
Pathak coby elektroinženýr vidí „obrovský trh“ a odhaduje roční poptávku po 30 milionech přileb. Řekl, že společnost také získala zájem ze zemí jihovýchodní Asie, jako jsou Malajsie, Thajsko a Vietnam.
Eliška Junková vždy tvrdila, že jezdit se má upřímně, vzpomíná její syn Vladimír
Shellios odmítl prozradit detaily o výrobě nebo prodeji, helma se nicméně podle údajů na webových stránkách společnosti prodává za 4500 rupií (asi 1600 korun), což je téměř čtyřnásobek nákladů na běžnou zdejší helmu. Vzhledem k tomu, že je s hmotností 1,5 kg těžší než stávající helmy, vyvíjí firma lehčí verzi z termoplastického materiálu, což je krok, který může také snížit náklady na výrobu. Očekává se, že nová verze vyrazí do ulic během několika měsíců, možná včas na zimu v Indii a doprovodnou sezonu štiplavého smogu.