Článek
Nissan se nikdy plně nezotavil z let krize a chaosu, již vyvolalo zatčení a sesazení bývalého generálního ředitele společnosti Carlose Ghosna v roce 2018, píše Reuters. Jedním z akcionářů společnosti je také francouzský výrobce automobilů Renault, který uvedl, že podmínky Hondy byly neakceptovatelné.
Součástí jednání byla i firma Mitsubishi, která je menším partnerem Nissanu. „Do budoucna budou tyto tři společnosti spolupracovat v rámci strategického partnerství zaměřeného na éru inteligentních a elektrifikovaných vozidel,“ uvedly automobilky.
Agentura Bloomberg už dříve upozornila, že se Nissan chystal jednání s Hondou ukončit a hledá nového partnera. Podle zdrojů agentury by měl nový partner Nissanu ideálně pocházet z technologického sektoru a sídlit ve Spojených státech.
Honda poutá na koncepty elektromobilů nulté série, vznikne z nich sedm novinek
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/kQOIvbF2D1C1XuFhGBydGOc/59f8/honda.jpeg?fl=cro,0,0,800,450%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Přestože Nissanu celosvětově klesá odbyt, zůstává Severní Amerika jeho nejdůležitějším trhem. Širší přechod směrem k elektrifikaci a k automatizaci nutí všechny automobilky hledat spojence z technologicky vyspělých odvětví.
Automobilky oznámily zahájení rozhovorů o fúzi koncem loňského roku, jejich spojením by býval vznikl třetí největší výrobce automobilů na světě za konkurenty Toyota a Volkswagen. Odstoupení od spolupráce s Hondou je pro Nissan velkým hazardem, napsal Bloomberg. Připomněl také, že zastaralá produktová řada nutí Nissan k výrazným slevám, což poškozuje jeho hospodářské výsledky.
Nissan chce ukončit jednání s Hondou a hledá nového partnera
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/kObgaqJNMnB0yvGgGCRHvLH/14fa/nissan-honda.jpeg?fl=cro,0,26,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Nissan jedná v panice, Honda bude u kormidla, myslí si o chystané fúzi Carlos Ghosn
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QM_9/aINI1/nissan.jpeg?fl=cro,788,0,1611,906%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)