Článek
Velká parkoviště ve Francii budou muset instalovat zastřešení pomocí solárních panelů, schválil tamní senát. Nové nařízení, které vstoupí v platnost od července příštího roku, se týká parkovišť s 80 a více parkovacími místy.
Parkoviště s kapacitou do 400 míst budou mít na splnění povinnosti pět let, větší plochy jen tři roky. V obou případech musí být zastřešena solárními panely nejméně polovina plochy.
Existují ovšem výjimky, např. pro parkoviště, která jsou nejméně z poloviny zastíněna stromy. Další výjimky existují v případech, kdy by zastřešení mělo „omezení z hlediska technického, bezpečnostního, architektonického či environmentálního nebo z hlediska kulturního dědictví“, cituje nařízení web Engadget, který o novince informuje.
Víte, jak správně jezdit na podzim? Otestujte se
Další výjimka je v případě, že instalace panelů není možná „za ekonomicky akceptovatelných podmínek“, což může znamenat v podstatě cokoliv. Právě ekonomická stránka věci není zatím jasná - neví se například, zda bude stát poskytovat na zastřešení nějaké dotace, nebo zda budou muset majitelé parkovišť instalovat panely na vlastní náklady. To by s největší pravděpodobností znamenalo přesun nákladů na zákazníky v podobě dražšího parkování.
Přes tohle všechno si francouzská vláda slibuje, že zastřešená parkoviště budou generovat až 11 gigawattů energie, tedy zhruba jako deset jaderných reaktorů. Problém tu ovšem je ve slovíčku „až“ - zatímco jaderná elektrárna vyrábí energii pořád a spolehlivě, solární panel je omezený počasím a denní dobou.
Francouzský prezident Emmanuel Macron letos ohlásil plán zdesetinásobit francouzskou produkci elektřiny ze solárních panelů na více než 100 gigawattů. Zastřešení parkovišť je patrně součástí tohoto plánu; dále např. francouzské dráhy SNCF plánují do roku 2030 instalovat přes milion metrů čtverečních solárních panelů podél železničních tratí. To má o čtvrtinu snížit množství elektřiny, které nakupují pro pohon vlaků.