Hlavní obsah

Čína bude finančním příspěvkem motivovat k výměně starších aut za nová

Čínská vláda se rozhodla motivovat spotřebitele k výměně starších automobilů za nové. Těm, kteří si místo stávajícího vozu pořídí nový elektromobil, poskytne příspěvek až 10 000 jüanů (zhruba 32 000 Kč). Při pořízení tradičního automobilu s objemem motoru do dvou litrů bude příspěvek činit 7000 jüanů (cca 22 600 Kč). S odkazem na sdělení čínských úřadů o tom informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Foto: BYD

BYD Seal U, ilustrační foto

Článek

Cílem opatření, které bude platit do konce letošního roku, je podpořit prodej automobilů v době, kdy se čínská ekonomika potýká se slabou domácí poptávkou. Analytik Tommy Xie z bankovní společnosti OCBC uvedl, že podobná opatření nejsou všelékem na strukturální problémy v Číně, ale mohou sloužit jako krátkodobé řešení, které Pekingu poskytne více času na restrukturalizaci ekonomiky.

Čína je za Spojenými státy druhou největší ekonomikou na světě. Cílem Pekingu je dosáhnout v letošním roce zhruba pětiprocentního růstu domácí ekonomiky, podle některých ekonomů by však mohlo být splnění tohoto záměru obtížné.

Čína je největším automobilovým trhem na světě. Čínská asociace osobních automobilů (CPCA) ve čtvrtek odhadla, že maloobchodní prodej osobních aut v Číně se po březnovém nárůstu o více než šest procent v dubnu meziročně o 1,5 procenta snížil.

V Pekingu ve čtvrtek začal největší čínský autosalon, na kterém letos automobilky představují 117 nových modelů. Výstava potrvá do 5. května. Podle agentury AP na veletrhu vzbudil značný zájem například výrobce chytrých telefonů Xiaomi, který koncem března uvedl na trh svůj první elektromobil SU7. Šéf podniku Lej Ťün tento týden prohlásil, že Xiaomi se za 15 až 20 let hodlá stát jedním z pěti největších výrobců automobilů na světě.

Zájem o pekingský autosalon může Evropa závidět. Dominují mu elektromobily a digitální konektivita

AutoMoto
Související témata:

Výběr článků

Načítám