Článek
Ghosn byl architektem francouzsko-japonské aliance Renault-Nissan, do níž se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. V roce 2018 byl v Japonsku zatčen a obviněn z několika trestných činů, mimo jiné ze zneužití firemních peněz a že nepřiznal všechny příjmy.
Ghosn vinu popírá, v Japonsku byl propuštěn na kauci a na konci roku 2019 ze země uprchl do rodného Libanonu. Soudní spor inicioval sám Ghosn, který žádal 15 milionů eur jako kompenzaci a odstupné za to, že ho Nissan a Mitsubishi v roce 2019 propustily ze společného podniku.
Stíhaný exšéf Renaultu a Nissanu Ghosn odletěl z Japonska v bedně na hudební nástroj
Tvrdil, že tím porušily nizozemské pracovní právo. Soud se nicméně přiklonil na stranu výrobců aut. Konstatoval, že Ghosn neměl s jejich společným podnikem platnou zaměstnaneckou smlouvu – neschválily ji totiž správní rady obou podniků.
Iniciátor sporu teď musí vrátit platby, které od společného podniku dostal od dubna do listopadu 2018. Ghosn odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného. V době zatčení byl šéfem správní rady Nissanu a Mitsubishi a řídil automobilku Renault.