Článek
Model e-tron GT je druhým sériovým počinem elektrické rodiny e-tron, ovšem na rozdíl od SUV s prostým označením „e-tron” se nejedná o vůz, který si půjčuje základy z běžných modelů se spalovacím motorem.
Novinka je totiž postavena od začátku jako výkonný elektromobil, za blízkého příbuzného lze označit Porsche Taycan. K těmto vozům koncern Volkswagen využívá platformu J1, kdežto další elektrická plošina MEB, na které staví například Volkswagen ID.3, ID.4 či Škoda Enyaq, slouží k návrhu masovějších rodinných elektromobilů.
Zmíněné první elektrické Porsche připomíná e-tron samotnou stavbou karoserie. Vůz je na pohled protáhlý a nízký. Má 4,99 metrů na délku, 1,96 m na šířku, ale jen 1,41 m na výšku. Disky kol mají až 21 palců.
Napodobením ikonické masky chladiče nebo světelného podpisu s laserovými světlomety pak navazuje na ostatní modely značky. Audi se chlubí skvělou hodnotu aerodynamického odporu 0,24 Cx.

Interiér verze RS je dále vyšperkován karbonovými prvky a červenými detaily
Uvnitř se žádné překvapení nekoná, snad až na poměrně velký zavazdelník s objemem 405 litrů. Majitelé aktuálních modelů od Audi by se však měli rychle zorientovat, díky standardním třem displejům infotainmentu.
Rychle jezdit i dobíjet
Prozatím se v obou případech jedná o vozy s pohonem všech kol, ovšem základní zadokolka po vzoru taycanu může následovat.
Přední elektromotor v modelu e-tron GT quattro má výkon 175 kilowattů (238 koní), zadní nabídne 320 kW (435 k). Jelikož tyto hodnoty tradičně nelze sčítat, systémová hodnota činí 350 kW (476 k). V režimu Boost je však k dispozici po dobu 2,5 sekundy až 390 kW (530 k). Celkový točivý moment je 630 Nm.
U modelu RS e-tron GT má elektromotor na přední nápravě také výkon 175 kW (238 k), zatímco motor vzadu nabídne 335 kW (456 k). Systémový výkon činí 440 kW (598 k) a celkový točivý moment je 830 Nm. V režimu Boost se výkon krátce zvýší na 475 kW (646 k).
Standardní verze je z nuly na 100 km/h za 4,1 sekund, kdežto RS to umí za 3,3 sekundy. Bolístkou sportovních elektromobilů bývá výkon ve vysokých rychlostech. Díky dvoustupňové převodovce pro zadní elektromotor ale e-tron GT umí 245, respektive elektronicky omezených 250 km/h.
V takzvané skateboardové platformě s baterií v podlaze e-tron GT nabízí kapacitu 93 kWh, respektive 86 kWh využitelných. Při nabíjení střídavým proudem je výkon nabíjení stanoven na 11 kW, později nabídne 22 kW. Standardem je nicméně 270 kW v případě nabíjení na rychlodobíjecích stanicích stejnosměrným proudem.
Audi uvádí, že v ideálním případě lze počítat s dobitím na 100 km dojezdu za 5 minut. Z 5 na 80 procent kapacity baterie má dobíjení trvat ideálně jen 23 minut. Standardní verze nabízí normovaný dojezd na jedno dobití 488 kilometrů dle přísnější normy WLTP.
Standardem jsou adaptivní tlumiče. Za příplatek či pro verzi RS ve standardu je k dispozici i aktivní vzduchové odpružení, sportovní zadní diferenciál či natáčení zadních kol.
Vyrábět se novinka bude po boku supersportu R8 v německém Neckarsulmu. Český předprodej bude zahájen ve druhé polovině února. Cena základního modelu činí 2 774 900 Kč. Verze RS e-tron GT přijde na minimálně 3 756 900 Kč. V obou případech včetně DPH, prodloužené záruky a servisního balíčku.