Článek
Cykloaktivista, který na Twitteru vystupuje jako Sergio Almeida a který zjara loňského roku přišel na pražské magistrále do kontaktu s nezdvořilými strážníky městské policie, se rozhodl vzít městskou infrastrukturu do vlastních rukou a namalovat na magistrálu cyklopruhy.
„Zítra v 8:30 namaluji potřebný cyklopruh na magistrálu! (…) Zavolejte policii, městskou policii, je mi to jedno!“ napsal ve středu na Twitteru. „Zatkněte mě a půjdeme do Bruselu! Dost!“ dodal.
As long as we live in a democracy, it is not possible to illegally impose your will on others. I urge you and ask you not to engage in this. The humanization of the highway cannot happen overnight.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) February 8, 2023
Dosluhující pražský primátor Zdeněk Hřib s takovým nápadem nesouhlasí, jak píše v odpovědi. „Dokud žijeme v demokracii, není možné nelegálně vnucovat svou vůli ostatním. Žádám vás, nedělejte to,“ stojí v jeho tweetu.
Aktivista vyrazil po magistrále ze severu na jih a ze svého kontroverzního protestu sdílel živý přenos. Později na Twitter nahrál postupně dvě videa, na nichž sprejem na asfalt naznačuje, kudy by měl vést cyklopruh.
Video 2.
— .Sergio Almeida. (@sergiowct) February 9, 2023
That's it! Now that everyone knows that nothing is right and laws have to be changed just like @EuCyclistsFed advise
A bicycle cannot be treated as a car! Not in XXI
Hope @makupka sees this, because using these zebras are safest for Cyclist and driver! Zero disturbance pic.twitter.com/i74yXqh3vW
„Dobré ‚ráno‘, Praho. Tady je první video, které způsobilo všechen ten rozruch, i pro policii,“ stojí v prvním tweetu. „To je všechno! Nyní všichni vidí, že nic není správně a zákony se musí změnit, jak navrhuje Evropská cyklistická federace. Bicykl nemůže být brán jako auto. Doufám, že Martin Kupka (ministr dopravy - pozn. aut.) tohle uvidí, protože používání toho šrafování je nejbezpečnější pro cyklistu i řidiče,“ pokračuje aktivista v tweetu s druhou částí videa.
Živý přenos ukázal, že ho policie zastavila na křižovatce ulic Sokolské a Ječné a kolem deváté hodiny ranní ho pár desítek minut držela na místě.
„Cyklista posprejoval vozovku a jelikož chtěl v protiprávní činnosti pokračovat, omezili jsme ho na osobní svobodě. Je podezřelý ze spáchání přestupků proti majetku, na úseku dopravy a proti veřejnému pořádku,“ komentovala věc mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.
Got just this one. @sergiowct in the first car, no paint around. @zewlakk_foto went back to find some. pic.twitter.com/bplrmW0kBP
— Pavel Vojacek (@pvjck) February 9, 2023
„Sergio v prvním autě, nikde žádná barva,“ stojí v popisku poslední fotografie z místa, kde aktivistu policie zastavila. Ten sám později na Twitteru napsal, že povědomí o problému vzbudil a malování na vozovku už se opakovat nebude. Před akcí uváděl, že použije barvu, která na vozovce dlouho nevydrží.
Reakce se různí
Zda skutečně zažehnul debatu na magistrátní úrovni o tom, zdali na magistrálu přidat cyklopruhy, či nikoliv, není zatím jasné. Na twitteru se nicméně debata rozhořela poměrně vášnivá. Jak před akcí, tak i po ní některé reakce na jeho tweety se snahou souhlasily.
„Hrdina, kterého si nezasloužíme. Děkuji za vzbuzení povědomí,“ napsal například uživatel Tom Janosik. Uživatel joskokolobezka ho podpořil dokonce sdílením fotografie transparentu s nápisem „Magistrála yes cyclist“. Tento transparent se objevuje i v jednom z videí sdílených v brzkém odpoledni, kterak ho drží podporovatelé.
Sorry Mr Policist, but pic.twitter.com/7lnTX2wE22
— joskokolobezka (@joskokolobezka) February 9, 2023
Velké množství reakcí však nápad naopak odsuzovalo, a to i z řad cyklistů. „Jsem cyklista, vím, jak se na silnicích chovat, vím kudy jezdit a jak jezdit. Vy ne. Přestaňte ztrapňovat naši komunitu,“ napsal například uživatel s přezdívkou Jarduk. „Přesně kvůli takovým arogantním aktivistům pak dostávám dávku ostřikovačem,“ píše uživatel Davebike.
„Chtít přitáhnout více cyklistů na místo, kde nikdo - ani řidiči aut - nechtějí být, není aktivismus. To je čiré šílenství,“ píše uživatel Martin. „Přemýšlím, co to může být za povahu člověka, který jede do cizí země žít/pracovat a chová se tam jako totální zm*d jen cestou do a z práce,“ napsal uživatel Nemamradzm*dy.
I do understand your frustration, but please hold your horses. This kind of activism only creates pushback from the other stubborn parties (ODS etc.) and makes the situation even worse. Please engage in discussion with the respective authorities.
— Jan 🏳️🌈 🇪🇺 🇨🇿 (@Merton_89) February 8, 2023
„Rozumím vaší frustraci, ale zadržte, prosím. Tento druh aktivismu pouze vytváří protitlak od ostatních zatvrzelých stran (ODS apod.) a situaci jen zhoršuje. Pusťte se prosím do diskuse s úřady,“ reaguje uživatel Jan. „Čeho přesně čekáte, že nelegálně namalovaný cyklopruh dosáhne?“ ptá se David Piškula.
[3/4]
— Jiří Hlaváč (@lahvon) February 8, 2023
Your action is like me demanding Prague Airport want a runway for skaters at the edge of a main runway. And that I'll go there in the morning to paint it in spite of myself.
„I když jsem také cyklista, musím říct, že svým aktivismem neděláte cyklistice a cyklistům dobré jméno,“ píše Jiří Hlaváč. „Vaše akce je, jako kdybych já chtěl po pražském letišti, aby na kraji hlavní ranveje vytyčila část pro bruslaře, a šel bych ji tam ráno namalovat,“ dodává.