Článek
Ruské ministerstvo zahraničí v dokumentu vyčítá Německu „rozporuplný přístup“ k minulosti, když Berlín uznal za genocidu zločiny z dob koloniální éry, ale blokádu Leningradu nikoliv. „Ruská strana trvá na uznání těchto zvěrstev třetí říše za genocidu,“ uvádí se v nótě. Německá média v této souvislosti připomínají, že označení za „genocidu“ jde z právního hlediska dál než „válečný zločin“.
Německo označilo nacistické obléhání Leningradu za válečný zločin opakovaně. „V důsledku obléhání zemřel více než milion lidí. Město a jeho obyvatelé snášeli hlad, hrůzu a nezměrné utrpení 872 dní. Tento strašlivý válečný zločin, tento brutální čin proti celému městu a jeho obyvatelstvu dodnes rezonuje,“ napsalo v lednu německé ministerstvo zahraničí k výročí ukončení blokády. Nacistický wehrmacht a jeho spojenci obléhali Leningrad v letech 1941 až 1944.
Vedení zemí NATO přijalo fašismus jako normu, fantazíruje předseda ruské Státní dumy
Berlín platí Petrohradu invazi navzdory
Německá diplomacie také připomněla, že Berlín na základě dohody s Ruskem z roku 2019 financuje modernizaci petrohradské nemocnice a platí také akce, na nichž se lidé setkávají s dosud žijícími pamětníky blokády. „Německo uznává svou historickou odpovědnost a bude i nadále provádět tato opatření, navzdory nezákonné ruské útočné válce proti Ukrajině,“ vzkázala letos německá diplomacie.
S přeživšími válečné blokády Leningradu se během letošního lednového výročí setkal i německý velvyslanec v Rusku Alexander Graf Lambsdorff, přičemž německá ambasáda v Moskvě uspořádala několik vzpomínkových akcí, podotkl magazín Spiegel.
Genocida
K hromadnému vyvražďování obyvatel docházelo po celou dobu lidské historie. Pojem genocida vycházející z řeckého génos (narození či rasa nebo rod) a caedō (zabít) zavedl až ve 20. století právník polsko-židovského původu Raphael Lemkin.
Následkem holokaustu označila OSN v roce 1946 genocidu za mezinárodní zločin, ačkoliv přesně nedefinovala, co genocida znamená.
K tomu došlo až v roce 1948 přijetím Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia. Genocidy se dopustí ten, který v úmyslu zničit úplně nebo částečně některou národní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu způsobí:
- usmrcení příslušníků této skupiny
- těžká tělesná ublížení nebo duševní poruchy členům takové skupiny
- úmyslné uvedení kterékoli skupiny do takových životních podmínek, které mají přivodit její úplné nebo částečné fyzické zničení
- opatření směřující k tomu, aby se v takové skupině bránilo rození dětí
- násilné převádění dětí z jedné skupiny do jiné