Článek
„Příště bude možná lepší taktika dávat interpelace na ministry, kteří tady budou, a ne na to, co nás doopravdy zajímá,“ rýpnul si na plénu Sněmovny do vlády například poslanec ANO Patrik Nacher.
Po chvíli se dostal na řadu s dalším dotazem. „To je rekord, s šestatřicítkou v pořadí jsem ještě nikdy nebyl na řadě,“ upozorňoval Nacher na to, jak rychle interpelace odsýpají.
Celkem bylo vylosováno 55 interpelací, z toho 12 na předsedu vlády Petra Fialu (ODS). Položit všechny dotazy trvalo opozičním poslancům přes hodinu a půl. Významný vliv na to mělo i to, že většina ministrů byla omluvena a v jednacím sále byli přítomni pouze šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS), zahraničí Jan Lipavský a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (oba Piráti), tedy tři z celkem sedmnáctičlenného kabinetu.
Opoziční poslanci takový přístup kritizovali a na začátku svých interpelací neopomínali v oslovení zdůrazňovat nepřítomnost daného člena vlády. Už ráno si na počet vládních omluvenek stěžovala poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. „Proč ty interpelace jsou? Je to až jakoby velmi nekorektní a nehorázné vůči poslancům,“ řekla na plénu.
Lidé se budou moci více zapojit do obrany státu, projedná Sněmovna
Omluvenku z pracovních důvodů dodal například premiér Petr Fiala (ODS), který ve čtvrtek ráno odletěl na dvoudenní jednání Evropské rady do Bruselu, ale také ministr kultury Martin Baxa či ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Z části dne se omluvili také ministryně obrany Jana Černochová, šéfka resortu vědy a výzkumu Helena Langšádlová.
Z rodinných, zdravotních nebo osobních důvodů na čtvrteční schůzi nedorazili ani šéf resortu školství Vladimír Balaš, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, vicepremiéři Marian Jurečka a Vít Rakušan či ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.