Článek
Doplňovací volby v USA dopadly tak těsně, že se budou týdny přepočítávat, než bude známo, kdo vyhrál o pár mandátů. Zdá se, že nepatrnou většinu ve Sněmovně budou mít republikáni, ale jeden hlas jim bude chybět k senátní většině. O politice velmoci rozhoduje pár jedinců. Kdyby byla Amerika normální, prezident s nejnižší podporou všech dob by demokratům volby prohrál na celé čáře. Vždyť má na krku nejvyšší inflaci za posledních 40 let, největší vlnu kriminality a vražd za poslední dvě desetiletí a po nástupu do úřadu ztížil průzkum i těžbu fosilních paliv a zrušil sankce proti výstavbě německo-ruského plynovodu. Ruský diktátor jej považoval za ubohého bezmocného starce.
Je tragické, že demokratickou stranu nakazila progresivistická sekta, to ona svou identitární a antirasovou politikou rozeštvala společnost, otevřela hranice migrantům a národ rozdělila na dva znepřátelené tábory. Hlavní média však svalují veškerou vinu za rozkol na exprezidenta Donalda Trumpa, jenž se jako impresário televizní show výborně bavil a provokoval obě strany k vzájemné nevraživosti. Jeho absurdní narcisistické chování jistě také přispělo k prohře mnoha republikánských kandidátů. Možná se za dva roky dočkáme trapného prezidentského souboje dvou absurdních starců.
V Americe se hodně přehání, výroky o nadcházející občanské válce je třeba brát s rezervou a to, že se za posledních pár let ztrojnásobil arsenál palných zbraní v soukromém držení, je spíš zaviněno obavou o bezpečnost. Společnost se však nachází v horečce, jak popisuje v knize Na Západě zuří válka anglický novinář Douglas Murray, jenž zasvěceně vysvětluje příčiny i důsledky revoluce sociální spravedlnosti, antirasismu a hnutí „zrušte kulturu“, které ničí rozum a svobodu projevu.
V anglosféře dnes univerzity odsuzují svobodnou diskusi, ještě nedávno považovanou za nezbytnou podmínku racionálního myšlení, za podporu „struktury útlaku“. Za nesprávné názory na rozdíly mezi muži a ženami či za neutrální postoj vůči rase se likvidují kariéry a vyhazuje ze zaměstnání. Média ztratila vyváženost a zveřejňují sektářské názory, žonglují s fakty i se statistikou.
Deník The New York Times rozpoutal kampaň za zrušení Proklamace nezávislosti (1776) a nabízel slavit rok 1619, kdy byli do Ameriky zavlečeni první otroci. Nejúspěšnější stát světa by tak ztratil svou národní i politickou legitimitu. Obvinění bělochů z nevyléčitelného rasismu ničí patriotismus a soudržnost multietnického národa. Progresivisté neargumentují, pouze pomlouvají oponenty a povzbuzují své přívržence, stejně jako to dělá Trump. Jazyk zamořují oxymoróny. Liberální znamená neliberální, demokratické nedemokratické, tolerantní nesnášenlivé, spravedlivé nefér, všeobecné vzdělání nevzdělanost, rovnost menšin nerovnost většiny, cenzura zločinů ochranu menšiny před zákonem.
„Máme-li dnes zvítězit jako kdysi nad fašismem a komunismem, musíme demaskovat vnitřního nepřítele“, říká Murray. Není to snadné, bojůvky „uvědomělých“ (woke) jsou vášnivě aktivistické a mají na své straně možná většinu diplomované mládeže. Používají efektivní proměnlivý jazyk „absolutní rovnosti rasových a sexuálních menšin“. V útoku na západní civilizaci zneužívají americký komplex z otrokářství (Na černošských životech záleží!) a obviněním z rasismu útočí na liberální politickou tradici, západní filosofii, literaturu, umění, a dokonce i na vědecké myšlení jako pozůstatek rasistické imperialistické politiky „bílých mrtvých mužů“, kterou je nutno od základu vyvrátit a vybudovat novou, spravedlivou, multikulturní a beztřídní společnost. Ideologie antirasismu proniká do myšlení západní elity, ovlivňuje chod škol a institucí, pracovní zákony i gigantické firmy Křemíkového údolí.
Jestliže jsou celá jedna nebo dvě mladé generace infikované nenávistnou ideologií proti vlastní společnosti, přestává demokracie fungovat. Na jakém kompromisu se mají strany dohodnout? Neoficiální vítěz voleb, republikánský guvernér Floridy, o němž ještě uslyšíme, jenž tak výrazně zvítězil, říká, že důsledky progresivismu musíme všude nekompromisně potírat. Ale jak, když tradiční křesťanská Amerika ztratila svou mládež?