Článek
Mapa společnosti Global Guardian, která se specializuje zejména na cestovní rizika, hodnotí všechny státy světa pěti stupni. Jako extrémně rizikové jsou označeny vyjma již zmíněných zemí také Jemen, Středoafrická republika, Burkina Faso, Somálsko a Sýrie. Jde o destinace, v nichž se aktivně odehrává konflikt a které zároveň bojují s kriminalitou nebo občanskými nepokoji. Těm by se cestovatelé měli zcela vyhnout.
O něco menší je riziko v zemích, jako jsou Mexiko, Pákistán, Súdán, Myanmar a podobně. Ve většině států je riziko podle mapy označeno jako střední, do této kategorie spadají například Thajsko, Indonésie, Egypt nebo značná část Jižní Ameriky.
Česko i Německo jsou málo rizikové
Mírné riziko označuje řadu evropských zemí, včetně Slovenska, Rakouska, Spojeného království či Španělska. Do stejné kategorie spadá také USA, Austrálie nebo Čína, kde je také geopolitické riziko.
Nejméně dominantní barvou na mapě je zelená, která označuje státy s nízkým rizikem. V této kategorii jsou Česká republika, Německo, Slovinsko, Norsko, Island či Kanada. Pak také Japonsko či Nový Zéland.
„Země klasifikované jako málo rizikové jsou považovány za vysoce stabilní. Dohlížejí na dodržování zákona a jsou schopny reagovat na bezpečnostní hrozby,“ uvedla společnost Global Guardian.