Článek
Průzkum, který probíhal v červenci letošního roku - tehdy byly ceny za posledních pár měsíců nejvýš, od té doby poklesly na průměru o více než 4 koruny - a o němž firma nyní informovala, se tázal 525 respondentů v různě velkých českých městech.
Jízdy autem omezují nejvíce lidé ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel; ve stejné skupině 30 % lidí říká, že na kratší trasy využívá jiný dopravní prostředek. 22 % lidí celkově zvažuje dvě úsporná opatření - kromě jízdy autem jen na delší trasy také opravu vozu směrem ke snížení jeho spotřeby.
10 tipů, jak ušetřit za benzin či naftu
Čtvrtina lidí podle výzkumu zvažuje do budoucna pořídit hybrid nebo elektromobil. Že o takovém řešení přemýšlejí častěji obyvatelé Prahy, je nasnadě, ovšem také je v kurzu pro občany malých měst do 20 tisíc obyvatel.
Sdílení vozidla či nákladů na provoz vozidla naopak moc oblíbené není, a to ať už v rodině, s přáteli nebo formou spolujízdy. Pro 2/3 respondentů taková možnost nepřichází v úvahu - ovšem výjimkou jsou lidé do 26 let, kde toto dělá nebo zvažuje polovina dotázaných.
Anketa
Srpnový výzkum Generali Investments s 1028 respondenty také zjistil, že omezené jízdy autem jsou častým způsobem, jak se Češi snaží bránit před dopady inflace. Informoval o něm web iDnes. 68 % lidí snižuje svou spotřebu energie a vody, 2/3 lidí šetří na nákupech potravin a třetina omezuje své koníčky.
Kontroly pohonných hmot dopadly nejlépe v historii
Podle průzkumu společnosti Kantar, který v červnu publikoval web České televize, také přes 40 % dotazovaných šetřilo na nákupu oblečení či na útratách za dovolenou a cestování. Tehdy však, podobně jako v červenci, byly ceny paliv o několik korun na litr vyšší než dnes.
Srpnová průměrná cena pohonných hmot (dohromady benzínu a nafty) byla dle společnosti CCS, která poskytuje tankovací karty, 43,56 koruny za litr. Není však velký problém najít cenu benzínu těsně pod čtyřicetikorunovou hranicí; nafta bývá dražší. V červenci byl průměr 47,73 Kč, v červnu 47,33 Kč a v květnu 46,07 Kč.