Článek
Ačkoli je povinnost pravidelné kontroly komínů všeobecně dobře známá, ne každý se jí řídí. A také, ani pravidelně kontrolované spalinové cesty nejsou ještě stoprocentní zárukou, že v domě nikdy nedojde k neštěstí. Vždy totiž záleží především na tom, zda se majitelé chovají zodpovědně a zda umí předvídat hrozící rizika.
Například, ne nadarmo kominíci radí v horkých letních dnech zrána a večer dostatečně větrat. Když má vzduch vysokou teplotu, může dojít k zablokování spalinové cesty od plynového kotle. Komín pak přestane táhnout a spaliny se začnou vracet do místnosti.
Kdy pořídit stříšku na komín. A kdy raději ne
Dokonce i mimo topnou sezonu se tak mohou objevit otravy oxidem uhelnatým, což mnohé laiky překvapí. Odtah zplodin je ale v létě vždycky slabší, větrejte malé prostory s karmou či kotlem, zejména koupelny.
Zároveň odborníci doporučují s předstihem a v klidu nechat si zkontrolovat komín a kouřovod před topnou sezonou. Kontrola by měla probíhat jednou ročně. Vzpomenout si až na podzim, to znamená čekat několik týdnů na kominíka.
Výběr komína
Oslovte zkušeného odborníka a společně s ním se doberete správné volby pro váš rodinný dům. Jde nejen o bezpečnost. Finální výběr totiž ovlivní i to, jak budou kamna, kotel či domácí krb správně táhnout, kolik v nich protopíte, tedy ušetříte financí.
Nejdříve je důležité si rozmyslet, jaký druh paliva budete používat, jaký typ a výkon spotřebiče pořídíte.
Je libo dokonalou atmosféru? Pořiďte si krb
V projektu domu zjistíte navrženou celkovou výšku komína, zvolíte jeho správný vnitřní průměr a rozmyslíte si, zda bude tzv. dvouprůduchový (jsou připojeny dva spotřebiče na jeden komín), či nikoliv.
Zásadní je rozhodnutí, zda chcete komín klasický keramický, či nerezový. Různých komínových systémů je na trhu mnoho a je nutné se v nich dobře zorientovat. Rozhodněte také, zda chcete komín s větrací šachtou, či nikoliv, vyberte doplňkové příslušenství.
Zděný, či nerezový?
Komíny mají jasný úkol: přivést do topeniště dostatek čerstvého vzduchu, který je nutný pro spalování a vytápění, a zároveň vytlačit ven škodlivé plyny. Aby spolehlivě fungoval, musí mít vhodnou konstrukci, velikost, průměr a umístění na správném místě.
Komíny lze mít zděné, tedy klasické. Vyrobeny jsou z cihel a vypalované při vysoké teplotě (tzv. keramický komín), jsou vhodné pro všechny domy.
Nejlepší čas na kontrolu komínu je po zimě
Druhým typem jsou komíny prefabrikované, které se prodávají jako konečné výrobky, rychle a snadno se montují přímo na místě. Často se tyto komínové nerezové systémy používají při renovaci, výměně těch starých, poškozených. Mají moderní design, nerez, sluší především novějším stavbám.
Zanesený komín netáhne
Co dělat, aby komín dobře fungoval? Nutné je spalovat kvalitní palivo, ne šetřit za každou cenu a topit neekologicky čímkoliv. Myslete na to, že i dřevo musí být suché, nikoliv mokré. Jinak dochází k usazování dehtu, který je dokonce vznětlivý a může způsobit popraskání, ne-li výbuch komína.
Povinnost provést jednou ročně kontrolu je tedy logické, a to nejen u rodinných domů, ale i u chalup, chat, rekreačních staveb. Zprávu o revizní kontrole komína vystavuje profesionál, tedy kominík. Kontakty a přehled, jak postupovat, najdete na stránkách www.skcr.cz.
Pozor na únik spalin! |
---|
Oxid uhelnatý nemá barvu ani výrazný zápach a bez měřicího zařízení ho s předstihem nemáme možnost zjistit. Podle odborníků lze ale velmi dobře zkontrolovat plamen plynového kotle. Jestliže nemá jasně modrofialové zbarvení, obraťte se zavčas na odborníka, ten zjistí, kde je chyba. |
Může se vám hodit na Firmy.cz: Kominictví, Prodej komínů a komínových vložek, Vložkování komínů, Prodej krbů, krbových kamen a pecí