Hlavní obsah

Jedna na celý život: V Brně vyvinuli unikátní endoprotézu

Právo, Vladimír Klepáč

Na celý život by mohla pacientům sloužit nově vyvinutá endoprotéza, kterou po dvaceti letech výzkumu vytvořili na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně. Tato kloubní náhrada je odolnější než dosud používané, drží pevněji na kosti a umožňuje vrátit pacientovi pohyb, který měl před zákrokem.

Foto: FNUSA

Operační tým ortopedů z nemocnice u sv. Anny v Brně při unikátní výměně obou kolenních kloubů během jediné operace. Ilustrační foto

Článek

V Česku se ročně koná zhruba 18 tisíc chirurgických zákroků, při nichž je opotřebovaný kloub nahrazen umělým, tedy takzvanou endoprotézou. Těchto zákroků přibývá, přičemž odborníci poukazují na to, že trend bude s ohledem na celkové stárnutí populace pokračovat.

Náš nápad je již patentován. Hledáme jen někoho, kdo nám pomůže s klinickými testy na zvířatech a pak i na lidech.

Brněnští vývojáři využili letitých zkušeností radiologa Petra Kroupy z Fakultní nemocnice v Ostravě a přišli s postupem, který zcela mění přístup k výměně kloubů za umělé. Využili nejen modernější technologie 3D tisku, lehčích slitin, ale navíc zvolili způsob, který je k pacientovi šetrnější. Snaží se zachovat co nejvíce z jeho kloubu. Nový mu udělají na míru.

Zemřel ortoped Čech, provedl první endoprotézu kyčle

Domácí

„Náš nápad je již patentován. Hledáme jen někoho, kdo nám pomůže s klinickými testy na zvířatech a pak i na lidech. S testováním můžeme začít v podstatě ihned,“ řekl za vývojáře profesor Miroslav Píška z Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojního inženýrství VUT.

Současný postup při výměně kloubu za umělý je velmi zjednodušeně řečeno takový, že chirurg při zákroku odkryje kyčelní nebo kolenní kloub pacienta. Hlavu kloubu opracuje tak, aby na ni mohl nasadit dosud využívaný typ endoprotézy, které se vyrábějí pro všechny stejné. Po zákroku přijde rehabilitace. Všichni doufají, že náhrada pacientovi sedne.

Vytištěna na míru

Nový postup vychází ze snímků kloubů pořízených na počítačovém tomografu. Bere v potaz jen poškozená místa a snaží se zachovat co nejvíce původní kosti. Endoprotéza vzniká každému pacientovi doslova na míru na 3D tiskárně, a to z titanové slitiny ve vakuu s pomocí elektronového paprsku.

Je o 70 procent lehčí než dosud používané endoprotézy. Mezi kloub a protézu se vkládá silikonová vložka, kterou lze po letech poměrně jednoduše vyměnit.

Čeští lékaři odstranili nádor jater speciální metodou nejmladšímu pacientovi na světě

Domácí

Zásadní je celý systém připevnění nové endoprotézy ke kloubu. Zatímco současné endoprotézy se časem opotřebují, ta nová je upravena tak, aby zcela jiným způsobem rozložila všechny síly a tlaky působící při pohybu pacienta na kost s novou kloubní náhradou.

To je další z důležitých faktorů prodlužujících životnost nové endoprotézy. Ty současné je nutné zhruba po pěti letech měnit. U nové bude stačit jen vyměnit silikonovou vložku. „Postup umožňuje dokonalejší obnovení pohybových možností pacienta. Lze jej vrátit do stavu před tím, než začala jeho pohybová omezení,“ dodal Krupa.

Výběr článků

Načítám