Článek
Pro správnou funkci očí je nepostradatelný vitamin A (mrkev, meloun, meruňky), vitamin E (ořechy, obilné klíčky) a vitamin C (ovoce a zelenina). Důležité jsou ale i mastné kyseliny omega-3 (ryby), minerály zinek (luštěniny, vaječný žloutek) a selen (tuňák, česnek), karotenoidy lutein a zeaxantin nebo mezozeaxantin (listová zelenina a bobulovité ovocné plody).
Všechny tyto látky mají významný antioxidační účinek, což znamená, že neutralizují volné radikály a chrání buňky sítnice před poškozením.
Přibývá dětí s očními vadami, tablety ani chytré telefony za to nemohou
Prevence makulární degenerace a šedého zákalu
Věkem podmíněná makulární degenerace je jedno z nejvážnějších očních onemocnění, které je i nejčastější příčinou slepoty u lidí ve věku nad 50 let.
Makula je centrální část sítnice zodpovědná za centrální zrakovou ostrost. Zprostředkovává až 90 % vidění. Jedna z teorií vzniku tohoto onemocnění soudí, že je důsledkem oxidativního a světelného stresu.
„Degeneraci makuly způsobují mimo jiné také volné kyslíkové radikály, které dokážeme úspěšně zneškodnit zvýšeným příjmem antioxidantů, například vitaminů A, C, E a selenu,“ vysvětluje Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize.
Dlouhodobý přísun vitaminů C a E v dávce odpovídající jednomu pomeranči denně (75 mg) může ale také snižovat riziko vzniku šedého zákalu. „Některé světové studie potvrzují pozitivní vliv zvýšeného příjmu vitaminu C ve formě syrové stravy a potravin s jeho vysokým obsahem. Podle nich je u takto živených lidí diagnostikována katarakta až s trojnásobným zpožděním proti průměru běžné seniorské populace,“ upozorňuje Skorkovská.
Eva Jerhotová: Z vyšetření sítnice lze rozpoznat spoustu nemocí
Mrkev vady nevyléčí, ale zrak přesto zlepší
Přestože dioptrické vady oka, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost, nebo astigmatismus, stejně jako třeba zelený zákal stravou ovlivnit nelze, správný jídelníček může přesto i těmto lidem zlepšit zrak. Tudíž i konzumace mrkve má své opodstatnění.
Mrkev je bohatá na vitamin A, který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici.
Podobnou službu poskytují i další zraková barviva (flavonoidy, zeaxantin a lutein nacházející se v zelené listové zelenině a kukuřici) nebo nenasycené omega-3 mastné kyseliny v rybím oleji.
Oční jóga snižuje únavu očí a oddaluje nutnost nošení brýlí až o několik let
Bohužel to však nefunguje tak, že když schroupete každý večer jednu nebo dvě mrkve, udržíte si ostrý zrak až do stáří.
„O zrak se musíme starat ve spolupráci s očním lékařem a na pravidelné preventivní prohlídky chodit alespoň jednou za dva roky, po čtyřicítce častěji,“ doporučuje oční lékařka Lucie Valešová.
Suchým očím pomohou tuky
Problémy se suchým okem dokážou zlepšit potraviny bohaté na
omega-3 mastné kyseliny. Ty posilují ochranu slzného filmu, který chrání oko a zabraňuje dráždivým příznakům suchého oka.
Pokud na něj trpíte, zahrňte do svého jídelníčku lososa, tuňáka, makrelu, ančovičky, pstruha nebo lněná semínka.
Co očím dále prospívá?
- cibule
- česnek
- špenát
- rajčata
- červená řepa
- mrkev
- zelené saláty
- brokolice
- kapusta
- papriky
- borůvky
- brusinky
- maliny
- ostružiny
- černý rybíz
- pomeranče
- kiwi
- červený grep
- tučné mořské ryby
- řasy
- vejce
- ořechy
- celozrnné obiloviny
- fazole atd.