Článek
Obraz, jenž se do rodiny dostal kdysi jako svatební dar, ukradl v roce 1992 zloděj a hned vzápětí jej prodal překupníkům. Zloděj byl sice dopaden a odsouzen, ale surrealistická malba skončila neznámo kde.
Až po čase se objevila u sběratele Josefa Běhunčíka. Ten se domluvil se dvěma překupníky Pavlem Filipem a Patrikem Šimonem, aby kontaktovali Mladu Filípkovou a nabídli jí kompenzaci dva miliony korun za to, že nechá obraz vymazat z registru kradených děl a nebude jej už nárokovat.
Všichni tři muži byli pravomocně odsouzeni za legalizaci výnosů z kradeného díla
Aby zvýšili nátlak, při dalším jednání nabídli překupníci už jen 1,8 milionu. Mlada Filípková o tom informovala policii a schůzky si kriminalisté nahrávali, což posloužilo jako důkaz. Všichni tři muži byli pravomocně odsouzeni za legalizaci výnosů z kradeného díla. Kvůli neustálému odvolávání všech tří mužů se však soudy vlekly.
Odvolání vzali zpět
Obraz byl mezitím v depozitu v Praze, ale Běhunčík se jej odmítal vzdát a stále tvrdil, že majitelem je on. V rozhodnutí soudu však stojí, že Běhunčík nabyl obraz za podivných okolností nestandardním postupem. Přesto stále nesouhlasil s nařízením soudu, aby dílo vydal z úschovy, a odvolal se proti němu. Až teď nastal zvrat.
„Po poradě s klientem jsme odvolání vzali zpátky,“ uvedl Běhunčíkův advokát Jiří Peške. Rozsudek tím pádem nabude právní moci.
„Paní Filípková se dobere zpátky obrazu, o němž tvrdí, že je stále její,“ dodal Peške.
Obraz, který visel roky v kuchyni, se vydražil za 614 milionů
Rozsudek, v němž soudkyně Hedvika Lávičková píše, že Mlada Filípková řádně prokázala své vlastnické právo, by se měl stát definitivní tečkou za více než čtvrt století dlouhým zamotaným příběhem obrazu Toyen.