Hlavní obsah

Pfizer zaplatí vládě USA 60 miliónů dolarů za uplácení lékařů

Washington

Americký farmaceutický gigant Pfizer zaplatí vládě Spojených států 60 miliónů dolarů (1,2 miliardy Kč) v rámci dohody o urovnání případu obvinění z korupce v řadě zemí světa včetně České republiky. Zaměstnanci firmy podle obvinění upláceli v minulém desetiletí lékaře a další činitele v Evropě a Asii, aby získali pro společnost zakázky a zvýšili tržby.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Podle úterního sdělení Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se nezákonné platby Pfizeru a jeho zahraničních divizí uskutečňovaly vedle Česka v Číně, Rusku, Kazachstánu, Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku a Itálii. Firma obvinění z korupce nepopřela, ale ani nepřiznala, napsaly agentury AP a Reuters.

Dohoda je součástí rozsáhlého a dlouhodobého tažení amerických úřadů proti korupčnímu jednání mezinárodních společností s akciemi na americkém trhu v zahraničí a zasáhlo mimo jiné několik předních světových farmaceutických koncernů. Pfizer byl v roce 2004 první firmou, která ministerstvu spravedlnosti USA dobrovolně poskytla informace o minulých prohřešcích.

Podle dokumentů zaslaných SEC se doložené korupční praktiky Pfizeru datují až do roku 2001. Zaměstnanci firmy například v Číně organizovali pro lékaře ve státním zdravotnictví, kteří psali hodně receptů na produkty Pfizeru, "klubová setkání" v rekreačních a zábavných střediscích. Firma také vedla bodový systém, kdy lékařům za recepty na své léky Pfizeru dávala body, které pak mohly být vyměněny za dárky jako mobilní telefony nebo čajové soupravy.

Loni se skupina Johnson & Johnson stala první farmaceutickou firmou, která s americkou vládou uzavřela dohodu o mimosoudním urovnání obvinění z korupce v zahraničí a zaplatila 70 miliónů dolarů. USA postavily firemní korupci státních činitelů mimo zákon v roce 1977.

Pfizer, mezi jehož produkty patří mimo jiné přípravek na podporu mužské potence Viagra, je podle tržeb největším výrobcem léků na světě.

Související témata:

Výběr článků

Načítám