Článek
„Letos zahajujeme už třetí etapu celkové konzervace zříceniny, navazující na práce realizované v roce 2019 a 2020 a zahrnující dalších několik úseků zdiva,“ upozornil Václav Hájek z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Speciální soubor metod
Romantickou atmosféru místa podle něho podtrhuje i to, že Karlův Hrádek měl to štěstí, že na rozdíl od mnoha jiných hradních zřícenin unikl pozornosti a trendu praktikovanému v 60. – 80. letech minulého století, kdy se památky nešťastně v rámci rozsáhlých „sanací“ poměrně dost necitlivě rekonstruovaly za masivního použití cementu a betonu.
Odborníci používají k záchraně speciální soubor metod a technických zařízení, které v minulých letech úspěšně aplikovali při průzkumu a dokumentaci nejvýznamnějších památek v Česku. Tyto metody umožňují i bez kopání nahlížet na to, co je ukryto našim zrakům v podzemí.
Technologie přináší informace o tom, jak hrad v době největší slávy vypadal a jak se na něm žilo.
„Jsou to tytéž metody, které výzkumný tým z Karlova Hrádku v minulých letech úspěšně použil při hledání bájné hrobky Rožmberků ve Vyšším Brodě, neznámého trezoru kláštera v Milevsku a v Želivě i při lokalizaci původní hrobky, kterou si pro sebe a svou rodinu na Pražském hradě budoval císař Karel IV. Z mlhavého oparu zapomnění nám technologie pomalu přináší informace o tom, jak hrad v době největší slávy vypadal, jak se na něm žilo, jak zanikl a co zde bylo předtím, než ho lidé postavili,“ uvedl Jiří Šindelář, geofyzik z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.
Na výlety i pořádání akcí
Hrádek je ideální na výlety i pořádání akcí. „Unikátní prostředí hradní zříceniny budeme využívat i k pořádání různých koncertů a divadelních představení pod širým nebem, kvůli nimž jsme umístili na nádvoří i menší pódium,“ uvedl Jindřich Soukal za zájmový spolek Karlův Hrádek.
Zmínil, že na hrádku se už pořádala divadelní představení a také se tam uskutečnilo několik prohlídek pro školy s odborným výkladem. Konzervace hrádku je finančně náročná, a tak město Hluboká využívá dotací z ministerstva, z kraje a pomáhá i Nadace ČEZ.
Spolek ochránců památek opravuje Hrnčířův mlýn
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |