Článek
Lnáře jsou obec ležící nedaleko Blatné. Starý zámek, po povodni v roce 2002 zrestaurovaný, vznikl v letech 1577 až 1593, kdy panství vlastnili Novohradští z Kolovrat. Na jeho místě stávala stará tvrz. Stavba, ve které sídlí galerie, infocentrum a místní knihovna, se trochu krčí ve stínu Nového zámku.
Útulný zámeček
Raně barokní zámek vedle renesanční tvrze začali v roce 1666 v malebné krajině stavět Vratislavové z Mitrovic a Černínové z Chudenic. Stavbu dokončil Tomáš Zacheus, syn hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic, v roce 1685.
Přes most nad příkopem se dostanete průjezdem na čtvercové nádvoří s kašnou ozdobenou sochou Poseidona. Plastiky pocházejí z dílny Ignáce Františka Platzera, na výzdobě se podíleli také Petr Brandl a František Bílek. Jedenáct soch řeckých bohů a bohyň v parku je dílem Ignáce Michaela Platzera. Zámecká stavba má v průčelí nízkou věž s cibulovitou bání, objekt z velké části obklopuje park.
Interiéry jsou velmi bohaté, nejhezčí je Velký sál, který prostupuje dvěma poschodími, nástropní freska zobrazuje antické bohy. Dále uvidíte Freskový sál a Freskovou chodbu s řadou trofejí, kapli svatého Josefa a park, který je spíše ostudou. Zarostlý, přerostlá vegetace, rozpadlý minigolf, taneční parket i malá mešita se dvěma minarety. Nejsou lidi ani peníze na údržbu. Funkční je alespoň velký bazén na koupání.
Až k hořkému konci
V roce 1923 získal lnářské panství od rodu Lilgenau pražský obchodník Karel Bondy, který upravil průčelí zámku do dnešní podoby a v zahradě vybudoval bazén, tenisový kurt a kuželník. V roce 1936 koupil zámek i s rozlehlým hospodářstvím v dražbě významný pražský advokát JUDr. Jindřich A. Vaníček.
Po válce byl zámek znárodněn. Ironií osudu je, že z balkonu Vaníčkovy advokátní kanceláře na Staroměstském náměstí v Praze promlouval Klement Gottwald k nastoupeným milicím.
Za války na zámku ve Lnářích sídlila organizace Hitlerjugend, chvíli i Američané, procházela tudy demarkační linie. Jedna z druhosledových amerických jednotek si vybrala za terč bronzovou sochu v parku, její zničení se připisovalo Němcům, až se našel pamětník "kratochvíle" vojáků.
V květnu 1945 se ve Lnářích sešly tři armády: americká, Rudá armáda a Ruská osvobozenecká armáda generála Vlasova.
Lnáře zachránila vláda
Po znárodnění se v zámku usadili zemědělci, těm byl objekt zcela lhostejný. Mobiliář rozkradl neznámo kdo. Lnáře chátraly a zachránil je až Úřad vlády České republiky, který tu od 80. let minulého století sídlil do roku 1991. Soudruzi využívali zámek jako výjezdní a rekreační zařízení.
I přes necitlivé úpravy se podařilo objekt zachovat ve velmi dobrém stavu. Vaníčkovi ho obdrželi v restituci v roce 1993 zpět, od roku 1999 je přístupný veřejnosti. Pořádají se tu koncerty, loutková divadelní představení, oblíbené jsou noční prohlídky.
Mňau muzeum
V přízemí zámku je unikátní Muzeum kočky, přístupné z nádvoří. Expozice mapuje spolužití člověka a kočky od starověkého Egypta do současnosti s řadou figur, ilustrací, děl s kočičí tematikou i egyptskými pohřebními schránami.
Nedaleko u Kadova, asi dvě stě metrů od centra obce, stojí největší český viklan.
Skvostem Plzeňska je památkáři zachráněný zámek Nebílovy
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |