Článek
Ještě před pár dny počasí mimořádně přálo, obvyklé podzimní mlhy se prakticky nekonaly, takže užít si barev podzimu bylo takřka na denním pořádku. Jak se však dny krátí, tak i listí ze stromů brzy mizí, a milovníci a fotografové tohoto období právě slaví pomyslné žně.
Tajemství nedlouhého toku Vydry je vcelku prosté, podobně jako třeba Berounka nemá vlastní pramen, ale vzniká soutokem několika zdrojnic, v tomto případě potoků. Konkrétně se jedná o potoky Roklanský, Modravský a Filipohuťský, jejichž vody se setkávají přímo těsně pod Modravou.
A pro další matení veřejnosti: Modravský potok se rodí soutokem Březnického a Luzenského potoka. Čtenáři Karla Klostermanna pak dozajista odchytli, že tento snad nejproslulejší typičtější spisovatel Šumavy označuje vrchol Luzného jako prameniště Vydry.
Její tok končí u Čeňkovy pily, kde své vody spojuje s další nádhernou šumavskou řekou Křemelnou a v těchto místech vzniká Otava.
Od mostu kousek nad soutokem je ideální vyrazit proti proudu Vydry, jinak na levém břehu stojí nedaleko penzionu a restaurace Bystřina (v době covidu je v provozu výdejní okénko a venkovní posezení) elektrárna Vydra z roku 1937, kde jindy je v provozu i výrobě elektrické energie věnované infocentrum.
Další, a i starší, malá vodní elektrárna je o něco málo níž po proudu na pravé straně, přímo proti soutoku Vydry a Křemelné. Jedná se o kulturní památku, již cesta k ní podle nadzemního dřevěného náhonu je působivá.
Původně to bývala pila, zbudovaní Čeňkem Bubeníčkem v letech 1863-1870, a roku 1912 přestavěná na elektrárnu. Toto místo má své kouzlo i za třeskuté zimy, kdy náhon zdobí rampouchy a vodní přepad vytváří ledopády.
Od mostu po asfaltové silnici, zapovězené i tento příkaz velmi často nerespektujícím cyklistům, již počíná typické balvanité řečiště s pěnivou vodou temně hnědé barvy, danou okolními horskými rašeliništi, jejichž vody ji napájí.
Podzimní Šumava se ukazuje v plné své kráse
Zhruba po pěti kilometrech je rozcestí u známé Turnerovy chaty, kde lze odbočit po žluté a sledovat Zhůřský potok. Ovšem pro seznámení se s krásou řeky, pojmenované po čilé a hravé vodní šelmě, postačí i mnohem kratší procházka.
Z Modravy je to po proudu, vlastně i po silnici, jen ani ne pět kilometrů k Antýglu, bývalému králováckému dvorci.
Oblíbenou zastávkou je obnovený hradlový most, nalézá se zde i vtok do Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Kousek níž silnice pokračuje přes most k Srní, od parkoviště u Antýglu jsou to jen tři kilometry k rozcestníku u Turnerovy chaty.
Z Modravy rozhodně stojí za to, podobně i handicapovaným určenou cestou, poznat zdrojnice Vydry, jako Modravský potok a Roklanský potok.
Tento kout naší vlasti stojí za návštěvu v každém ročním období, a konkrétně mimosezona, tedy ne v době nájezdů mnohdy k přírodě vztah nemajících turistů, je pro klidné putování Šumavou neskonale lepší. A nemusí to být jen momentálně vrcholící podzim.
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |