Článek
„Rozhledna prošla kompletní rekonstrukcí od základů až po výstupní věžičku, a to nejen zvenku, ale i uvnitř. Začalo se od zpevňování základů a prokotvení kamenného zdiva opěráků s dříkem rozhledny,“ sdělil Jan Šrubař z krnovského odboru investic a správy majetku.
Jde o jednu z nejzdařilejších rekonstrukcí v poslední době.
Dodal, že stavebníci se museli vypořádat s různými problémy, jako byly betonové římsy, balkon, vnitřní i venkovní schodiště a zejména vyhlídková terasa. „Její zábradlí s cimbuřím už totiž nebylo stabilní,“ doplnil Šrubař.
Petřínská rozhledna dnes slaví 130 let od otevření
„Projekt byl velice kvalitně zpracován, takže nám práce šly dobře. Jen když jsme postavili lešení, tak jsme zjistili, že nahoře ta výstupní věžička je z návětrné strany totálně poškozená. Takže jsme ji taky rozebrali a postavili jsme novou,“ uvedl stavbyvedoucí Jan Všetečka z brněnské firmy SASTA CZ, která měla rekonstrukci na starosti.
Památkáři jsou spokojeni
Jejich práci od začátku kontrolovali místní obyvatelé, a hlavně pak památkáři. Ti jsou s výsledkem spokojeni. „Jde o jednu z nejzdařilejších rekonstrukcí v poslední době. Všechny strany měly zájem na tom, aby to dobře dopadlo. Vnímali, že jde o chloubu Krnova, o ikonickou stavbu,“ uvedla Hana Pavelková z Národního památkového ústavu v Ostravě.
Podle ní se velmi vydařila obnova pláště. „Bylo tam velké spárování ze staršího období, několikrát předělávané, a když se postavilo lešení, vypadalo to dost dramaticky. Byl proto velký úkol najít rovnováhu a míru spárování a odhalení dalších vrstev. Ve finále se to podařilo,“ podotkla ještě památkářka.
Součástí rekonstrukce byla také úprava přístupové cesty, lamp a nasvícení rozhledny. To ale zatím nefunguje. Radnice totiž čeká na výměnu osvětlení sousedního kostela. „Díky nové technologii pak bude možné u obou krnovských dominant nastavit dobu nasvícení na určitou dobu — například od 22 hodin do půlnoci,“ vysvětlila krnovská mluvčí Dita Círová.
Dvacet osm metrů vysoká rozhledna na Cvilíně byla postavena v letech 1902 až 1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku a za vydatné finanční podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna.
Rozhledna na Českoskalicku pomohla. Díky ní přišli turisté
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |