Článek
1. Pražský hrad
Sídlo prezidenta republiky, odkud v minulosti vládla řada českých panovníků. Největší hradní areál na světě ukrývá mj. české korunovační klenoty. Pro svou rozlehlost jej nelze prozkoumat za jediný den.
Hradu vévodí Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Od 10. století tu stála Rotunda sv. Víta založená knížetem Václavem, v 11. století přestavěná na baziliku. Po povýšení Prahy na arcibiskupství v roce 1344 se začala stavět katedrála, dokončena byla až v roce 1929. Tím se měla uctít Václavova památka tisíc let po jeho zavraždění (dnes se předpokládá, že k vraždě došlo až v roce 935).
Součástí komplexu je i Bazilika sv. Jiří, druhý nejstarší kostel v Praze. Roku 920 ji postavil kníže Vratislav I. Když v roce 973 bylo založeno pražské biskupství při nedaleké Rotundě sv. Víta, vznikl zde klášter benediktinek. Jeho první abatyší se stala Mlada, dcera Boleslava I. a Vratislavova vnučka.
České a moravské hrady: Tipy kam vyrazit na výlet
2. Betlémská kaple
Kaple zasvěcená betlémským nemluvňátkům vznikla na sklonku 14. století. Kázal v ní Jan Hus i řada husitských kněží. Později chátrala a v 18. století byla částečně zbořena. Jako památník českého husitství byla obnovena v 50. letech 20. století. Dnes se tu konají slavnostní akce několika pražských vysokých škol – např. ČVUT a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
3. Národní muzeum
Jako Vlastenecké muzeum bylo otevřeno v roce 1818, dnes schraňuje nejrůznější národní poklady. Nejde jen o samotné budovy u stanice metra Muzeum. Patří k němu i například České muzeum hudby na Praze 1, Lapidárium Národního muzea na Výstavišti v Holešovicích či Národní památník na Vítkově.
Památník z přelomu 20. a 30. let 20. století měl připomínat československé legie za 1. světové války. V roce 1954 zde také bylo na několik let umístěno Mauzoleum Klementa Gottwalda. Místu dominuje socha Jana Žižky z Trocnova, největší jezdecká plastika ve Střední Evropě.
12 tipů na návštěvu pražských muzeí. Čokoláda, filmy, krimi i voskové figuríny
4. Karlův most
Dominanta města spojující Staré Město a Malou Stranu začala vznikat v roce 1357 a byla dokončena na počátku 15. století. Most, zpočátku nazývaný Kamenný, nahradil původní Juditin most ze 12. století, který zničila povodeň. Karlův syn Václav IV. z něj v roce 1394 nechal svrhnout do Vltavy tělo (později svatořečeného) Jana Nepomuckého.
5. Rudolfinum
Novorenesanční budova u Mánesova mostu dostavěná v roce 1881 nese jméno po rakousko-uherském následníkovi trůnu Rudolfovi. Ten se vladařem nestal, v roce 1889 spáchal sebevraždu.
Po roce 1918 byl interiér upraven, protože jako své dočasné sídlo si Rudolfinum vybrala Poslanecká sněmovna Národního shromáždění (tehdejšího Parlamentu). V letech 1920, 1927 a 1938 se právě zde konala volba prezidenta republiky.
V Rudolfinu sídlí Česká filharmonie, která zde poprvé vystoupila v roce 1896 pod vedením Antonína Dvořáka. Po něm je pojmenovaný hlavní koncertní sál – Dvořákova síň.
6. Vyšehrad
V 11. století si kníže Vratislav II. (pozdější král Vratislav I.) vybral Vyšehrad jako své panovnické sídlo. Dal zde založit Vyšehradskou kapitulu, která byla podřízena papeži. Tak řešil své spory s mladším bratrem a pražským biskupem Jaromírem.
Ze stejné doby patří i značně přestavěná bazilika sv. Petra a Pavla. U ní se nachází Vyšehradský hřbitov, který od 19. století slouží jako národní pohřebiště pro největší české osobnosti. Odpočívají zde např. Bedřich Smetana, Božena Němcová, Jan Neruda, František Křižík či Josef Masopust.
Kam na výlet v Praze? Památky, zoo, muzea i koupání
7. Národní divadlo
Základní kámen budoucího středobodu české národní kultury byl položen v roce 1868, o 13 let později se divadlo slavnostně otevřelo. Pojmulo i budovu Prozatímního divadla, které v jeho sousedství vzniklo v 60. letech 19. století. Po pouhých dvou měsících však Národní divadlo vyhořelo a jeho rekonstrukce si vyžádala další dva roky.
18. listopadu 1883 při znovuotevření zazněla opera Libuše, kterou Bedřich Smetana zkomponoval k této příležitosti. Stejná hudba vítala návštěvníky přesně o 100 let později, kdy se divadlo otevřelo po šestileté přestavbě.
8. Letohrádek Hvězda
Jako místo pro pořádání honů si zdejší oblast vybral v 16. století král Ferdinand I., jeho syn zde vystavěl letohrádek ve tvaru hvězdy. Původně zde byly v tomto tvaru i vysázené stromy. Obora Hvězda dnes představuje vítanou rekreační oblast mezi velkoměstskou zástavbou.
Tipy kam na výlet v ČR:
Česko nabízí nesčetně možností, kam se vydat na výlet. Ať už se chystáte vydat do přírody nebo za památkami českých měst, na serveru Novinky.cz najdete řadu tipů kam vyrazit.
Výlety v českých městech a okolí:
Praha | Brno | Ostrava | Karlovy Vary | Český Krumlov | Krkonoše | Krušné Hory | Morava | Slezsko | Severní Čechy | Západní Čechy | Výlety v okolí Prahy | Pražské památky
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |