Článek
Každý kočár má svůj příběh, svého ducha. Stojí tu kočáry svatební i ty, které sloužily při pozemské cestě úplně poslední. Nechybí ovšem ani poštovní, selské, biskupské atd. Jeden vedle druhého je skvostem jako celek, obdiv však zaslouží i dokonalé a efektní detaily, umocňující výsledný dojem.
Zažít prohlídku muzea ve společnosti charismatického Václava Obra je navíc zážitek sám o sobě. O vystavených skvostech toho ví tolik, že se tají dech, nadto má dar vtáhnout posluchače do děje tak, že se mu ani nechce odejít. Rázem se návštěvník ocitá v době před dvěma sty lety, kdy čas ubíhal mnohem pomaleji, ale kdy se díky umu našich předků rodily věci, nad nimiž se ještě dnes tají dech.
Mezi nejvzácnější exponáty zdejšího muzea patří zlatá karosa vyrobená ve Francii roku 1750 nebo arcibiskupský kočár, jenž účinkoval ve filmu o císařovně Sissi. To ovšem zdaleka není vše. Návštěvníci se mohou těšit na největší kočár všech dob, největší sbírku smutečních kočárů, kočáry zrestaurované i v původním stavu. Součástí prohlídky je také restaurátorská dílna.
Dobu, kdy se v Čechách objevil první kočár prý nelze zjistit s určitostí, jisté ale je, že k rozšíření ve městech i na venkově došlo v 18. století, v 19. století pak u nás začala výroba, která se rychle šířila. Muzeum - a hlavně jeho exponáty - dokazují řemeslný um našich předků - původní řemesla (sedláři, koláři, řemenáři, uzlaři, kováři a další) se po roce 1850 spojila v tovární provozy s výrobou vozů pro dopravu osob. K nim se přidružovali truhláři, sedláři, zámečníci, kováři, lakýrníci, čalouníci nebo pozlačovači.
Boj o nejstarší rozhlednu v Jeseníkách
Historické prameny uvádí, že v roce 1891 bylo na území Čech 12 továren, z toho 4 v samotné Praze. Roční produkce představovala 1600 kočárů a několik tisíc nákladních povozů.
Na letošní prázdniny je kromě „běžných“ prohlídek muzea kočárů v moravských Čechách pod Kosířem připraven celodenní program Poznávání starých gruntů, formanských cest a krajin v Olomouckém kraji v povozech tažených koňským spřežením, určený pro rodiny či skupiny.
Zkrátka zamířit do moravských Čech se opravdu vyplatí - bude to sázka na jistotu v podobě nevšedního zážitku.
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |