Článek
„Sport je společenským fenoménem dneška a výstava o jeho historii do Národního muzea bezpochyby patří. Díky množství unikátních exponátů jistě nadchne i nesportovce,“ uvedl šéf Národního muzea Michal Lukeš.
Do módy zhruba od poloviny 19. století u nás podle autorky výstavy Lucie Swierczekové přišly turistika, cyklistika, atletika, tenis, veslování a zápas. Být členem klubu se pak stalo věcí prestiže, přičemž fotbal a hokej nastoupily později.
„Sporty byly pěstovány v převratně vznikajících klubech, z nichž některé existují i dnes, například Klub českých turistů, SK Slavia, AC Sparta nebo SK Blesk,“ uvedla Swierczeková. První kluby byly u nás založeny na přelomu 60. a 70. let 19. století, patří mezi ně česko-německý bruslařský klub a utrakvistický veslařský klub.
Dámské dvourohé sedlo
Lze se těšit na ojedinělé exponáty. Restaurátorkám Národního muzea se podařilo zachránit dámské dvourohé jezdecké sedlo z konce 19. století.
K vidění jsou jedny z nejstarších dochovaných lyží u nás, originální ilustrovaný deník průkopníka sportu Josefa Rösslera-Ořovského či bronzová medaile šermíře Viléma Goppolda z olympijských her v Londýně 1908.
Nechybějí bohatě zdobený zápasnický pás Josefa Šmejkala a dobový dámský turistický oděv.
Díky množství unikátních exponátů jistě nadchne i nesportovce.
Výstava Sportsmeni v zemích českých patří do výstavního cyklu Monarchie, který Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sezónu 2012–2013.
Cyklus začal expozicí hracích strojků v Českém muzeu hudby, v říjnu mají být zahájeny výstavy Krmě – jídlo – žrádlo v Národopisném muzeu a Po stopě Karla Maye v muzeu Náprstkově, v listopadu budou následovat další tři výstavní počiny.