Článek
První návštěvníci si budou moci novinku vyzkoušet už 4. února, kdy uplyne přesně 102 let od připojení území Hlučínska k bývalému Československu.
Ocenění v soutěži
Stálá expozice, nazvaná Kdo jsou lidé na Hlučínsku, nabízí ucelený pohled na specifickou minulost regionu, pro nějž se také vžilo označení Prajzská. Zdařilá expozice získala před sedmi lety ocenění v národní soutěži Gloria Musealis a tvoří ji tři výstavní celky, které mapují složité peripetie historického vývoje území. Nyní expozice dostane zcela nový a interaktivní rozměr.
Virtuální realitu nabízí sice již několik málo muzejních institucí v České republice, v případě vlastivědných expozic jde však o unikátní záležitost. Na návštěvníky budou od února čekat speciální brýle, po jejichž nasazení se ocitnou v první polovině minulého století na hlučínském náměstí, které je odrazem historických zvratů. Ty budou návštěvníci prožívat.

Po nasazení brýlí návštěvník uvidí na hlučínském náměstí třeba kapli, která je již zbouraná.
„Není to přitom žádné abstraktní odosobněné prostředí jako třeba u počítačových her, ale návštěvník se stane součástí skutečného příběhu tohoto regionu. Takže nebude jen sedět a poslouchat nějaký výklad, ale může využít různé interaktivní prvky, které ho aktivně vtáhnou do děje,“ řekl Právu ředitel muzea Metoděj Chrástecký.
Příběh podobný tomu, jehož součástí se návštěvníci stanou, přitom v minulém století plném geopolitických přelomů prožívaly na Hlučínsku tisíce lidí.
Ředitel muzea dodal, že projekt má ambice přitáhnout k zájmu o historii zejména mladou generaci, pro níž jsou moderní technologie neodmyslitelnou součástí každodenního života.
Otevřeno je celoročně
Muzeum Hlučínska má sídlo i expozice v budově zámku v Hlučíně, otevřeno je celoročně. Založeno bylo v roce 2005 jako příspěvková organizace města Hlučín a je tedy jednou z nejmladších vlastivědných muzejních institucí v České republice.
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |