Článek
Zajímavá nabídka láká. Ukázalo se to i minulou sobotu, přičemž mnozí návštěvníci přivítali už to, že mohli v tuto dobu zavítat na historický objekt. „Chtěli jsme jet někam na výlet, a když jsem zjistila, že zdejší hrad je v sobotu otevřený, nebylo co řešit. Vyrazili jsme. To, že tu nabízejí speciální prohlídky, bereme jako takový bonus,“ svěřila se Právu Hana, která dorazila v sobotu do Šternberka spolu s manželem z obce poblíž Zlína.
„Přijeli jsme nasát trochu vánoční atmosféry. Každý rok i v tento čas někam jezdíme, nyní padla volba na Šternberk,“ sdělila Právu Jitka z Brna, která na hrad dorazila s manželem a dcerou.
Oprava kutnohorské kostnice nabírá zpoždění
„Pokud se týká zvyků a obyčejů, které se vážou k Vánocům, myslím, že lidé, kteří k nám přicházejí, o nich leccos vědí,“ řekl Právu průvodce David Štencl, který návštěvníky provázel slavnostně — vánočně — vyzdobenými interiéry hradu, v nichž nechyběly ani betlémy, historické hračky či vánoční stromky.
Podle stolu se poznalo bohatství
I jich se týkala část povídání průvodce. Neopomněl připomenout, že církev se zpočátku k této tradici stavěla zdrženlivě, při vědomí toho, že její kořeny sahají až do pohanských dob. Již staří Keltové a Germáni měli totiž posvátné stromy, na které zavěšovali magické předměty. A protože v sobotu měly svátek Barbory, nemohl Štencl mezi vánočními zvyky opomenout ani vánoční barborky, k nimž se váže velké množství pověr. Větévky třešní uřezané v den svátku svaté Barbory dovedou odpovědět na otázky ohledně zdraví či majetku, předpovídají příchod ženicha i dobu sňatku.
„Na štědrovečerním stole se dalo poznat, jak je kdo na tom s majetkem. Chudší lidé se spokojili se zelňačkou, panstvo mělo na večeři různé druhy polévek, ryby, třeba štiku, na různé způsoby, pečené ovoce a další pochutiny,“ konstatoval průvodce v hradní kuchyni, kde speciální prohlídky končí.
Připomněl, že maso, včetně třeba vepřového a hovězího, se v minulosti často připravovalo nasladko. „A nasladko se připravovaly i ryby. Jeden starý recept na přípravu kapra například uvádí, že se naložil a pak pekl v omáčce, v níž byly i mandle, vlašské ořechy, perník, povidla a rozinky,“ doplnil Štencl.
Adventní prohlídky se uskuteční ještě 11. a 18. prosince.
Na ústeckou šikmou věž povede venkovní schodiště
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |