Článek
11. listopadu 2011 mohli Filipínci slavit. Umístění krasové podzemní řeky Puerto Princesa v sedmičce přírodních divů planety totiž udělalo z ostrova Palawan turistickou destinaci první třídy. Dvanáct let po zápisu na seznam světového dědictví UNESCO se toto unikátní místo dočkalo další pocty.
A to, že k hlasování vyzýval prezident Noynoy Aquino Filipínce víc, než by se na státníka slušelo, a navíc s dovětkem, že se jim to všem vyplatí, už dnes nikoho netrápí. Ale abychom Filipíncům nekřivdili – Puerto Princesa je fascinující řekou a na seznam přírodních divů bezesporu patří.
Držela světový primát
Řeka vstupuje do podzemí v tyrkysové laguně kousek od městečka Sabang a zpět na povrchu se její tok objevuje po více než osmi kilometrech v podzemí. Její vody navíc ústí přímo do Jihočínského moře. Do roku 2007 tak byla Puerto Princesa (kterou můžete na místních mapách najít i pod označením řeka Sv. Pavla) i nejdelší podzemní řekou svého druhu na planetě. Dnes vědci ale předpokládají, že mnohem větší říční systém tohoto typu ukrývá mexický poloostrov Yucatán.
Ostrov Palawan | |
---|---|
Podzemní řeka Sv. Pavla je největším tahákem filipínského ostrova Palawan, který leží na hranici mezi Jihočínským a Suluským mořem. Ostrov Palawan není žádný drobeček – na délku má více než 450 kilometrů, šířka je pak v průměru 40 kilometrů. Nejdůležitějším městem je město Puerto Princesa, z něj je to pak jen 50 kilometrů ke vstupu do slavné podzemní řeky. |
Pokud se člověk rozhodne vydat na výpravu po podzemní řece, musí se obrnit notnou dávkou trpělivosti. Občas totiž přístavní mola v městečku Sabang, ze kterého většina turistů na plavbu vyráží, připomínají obří lidské mraveniště.
Do podzemí – v záchranné vestě a s helmou
Ti, kteří se množstvím lidí nenechají odradit, nafasují po zaplacení vstupního poplatku záchranné vesty a přilby – povrch jeskynní je zvrásněný, plný výstupků a není žádné umění bouchnout se do hlavy už po pár metrech v podzemí, vysvětluje člověk, který je zodpovědný za jednu z lodiček a zároveň za její pohon pomocí dvou vesel.
K samotnému vstupu do podzemí je to z městečka zhruba čtvrthodina plavby, široká laguna lemovaná hustým porostem končí tmavými ústy, za kterými se člověk bez silné baterie neobejde. Radši ani nedomýšlet, jak by se z labyrintu chodeb a krápníků vymotal bez světla.
Ještě více o Filipínách!
Do nitra krasu a zpět
Turistům není přístupný celý osmikilometrový úsek, loďky plují zhruba dva kilometry do nitra podzemního říčního labyrintu a pak se vracejí zpátky. I to ale stačí k tomu, aby člověk zažil absolutně neznámé pocity v místech, kde se úplně jinak nese zvuk a kužel baterky vykresluje po hrbolatých stěnách děsivé stíny.
A za několik hodin času rozhodně stojí i okolí podzemní říčky, které společně s ní spadá pod stejnojmenný národní park. Při procházce po značených stezkách v pralese člověk jen žasne nad pestrostí rostlin, barevností ptáků a drzostí opic, které se tu prohánějí a číhají na to, až nepozorný turista odloží batoh s jídlem.
Inzertní sdělení: Vydejte se na Filipíny, za poznáním i plážemi!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Filipíny:
Maličký ostrůvek ve Visajském souostroví je synonymem dovolené v pravém tropickém ráji. Hebký korálový písek, kokosové palmy a tyrkysově průzračné moře. Boracay je synonymum pro dovolenou v ráji!
Rafting k vodopádu, návštěva nejmalebnějších rýžových teras na světě a divoká horská krajina se nezapomíná. Vydejte se na čtrnáctidenní poznávací zájezd – itinerář cesty zde!
Panenské pláže, bílý písek, průzračná voda a zázemí luxusních resortů – i tak může vypadat dovolená u moře. Poznejte Filipíny a zkombinujte výhody poznávacího zájezdu s relaxem na plážích.
Čtěte dále:
Přečtěte si také o slavných sportovních stavbách, o Zlatém trojúhelníku a o tipech na zářijovou dovolenou. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán
Anketa
Sedm přírodních divů světa
Svých nových sedm přírodních divů svět poznal 11. listopadu 2011. Z 28 finalistů vybrali svým hlasováním lidé z celého světa sedmičku míst, která jsou podle nich tím nejkrásnějším, co příroda na naší planetě vytvořila. Kromě podzemní řeky Puerto Princesa mezi ně patří:
- Dračí zátoka – vietnamský přírodní div, o kterém si můžete přečíst i samostatný článek Záhadná Dračí zátoka: Má smaragdovou vodu a patří mezi přírodní divy světa
- Vodopády Iguacu – tak děsivé, že jsou podle mnohých vstupem do pekla. Vodopády Iguacu s děsivým Ďáblovým chřtánem: Tady je prý vstup do pekla
- Amazonie – rozlehlá, tajemná a zatím stále neprobádaná
- Stolová hora – slavný skalní útvar v JAR, který umí být pořádně nebezpečný. Krásná i zrádná Stolová hora: Žili na ní lvi, někdy mívá obětí stejně jako Everest
- Čedžu – korejský ostrov, o kterém téměř nikdo neví
- Komodo – jeden z indonéských ostovů, který proslavili varani komodští. Ostrov draků Komodo: Největší ještěři světa a unikátní růžová pláž Pantai Merah