Článek
Na kanálu vlastně závisí celá panamská ekonomika, poněvadž příjmy z něj tvoří celou jednu třetinu ekonomiky země. Přímé spojení Atlantiku a Pacifiku funguje už více než 100 let. První loď tudy totiž proplula 15. srpna 1914. U Panamského průplavu ovšem zdaleka nejde jen o stáří, ale také o zajímavá stavební řešení.
Mezi lety 1904 a 1914 ho budovali američtí inženýři za pomoci vojáků. Vzhledem k technickému pokroku prodělal průplav za 100 let provozu několik nutných změn, nicméně základ zůstává stejný. Od počátku jím proplulo více než milión lodí včetně obrovských tankerů.
V nejužších místech předvádějí lodivodi při řízení velkou ekvilibristiku, ta ovšem není třeba v nejširším a nejkrásnějším místě probourané Panamské šíje – v jezeře Gatún.
Ke vzniku jezera Gatún se váže zajímavý příběh. Vzniklo totiž při budování kanálu. Voda zatopila část krajiny ve vnitrozemí a na světě byla obrovská, 425 km² velká vodní plocha plná ostrůvků s bujnou vegetací a čilým životem. Jak asi tušíte, ostrůvky jsou vrcholky kopců, které se dříve tyčily nad krajinou. Jezero díky nim vypadá naprosto úžasně.
Čtěte o dalších úžasných místech světa:
- Nikaragua je království divočiny a kávy, jímž bloudí duch indiánské princezny
- Mystický Izrael: Poznejte tři nádherná města, v nichž začal příběh naší kultury
- Nazca je jedno z nejtajemnějších míst světa. Poznejte její ohromující obrazce
- Fenomén self-driving je na vzestupu. Jak probíhá dovolená v autě a kde je levnější benzín?
Město, které má svůj prales
Samotné Panama City, nejbohatší město Střední Ameriky, je vklíněno do zálivu kousek od průplavu. Kdo má rád přírodu, ten si přijde na své. Jde totiž o jediné hlavní město na světě, do kterého zasahuje tropický deštný prales. Jen si představte, že vystoupíte z metra a dostanete se na chodník, po kterém pobíhají opice z vedlejšího lesa. Zoo přímo ve městě. Něco takového zažijete málokde na světě.
Není divu, že je Panama oblíbeným cílem lidí, kteří už mají své odpracováno a chtějí si užívat na prosluněném místě, kde jim nic nechybí, podobně jako na americké Floridě. Panama je v tomto směru ideální. Horké podnebí, nádherné pláže a vysoký životní standard z ní dělají velmi atraktivní zemi.
A to jsme nezmínili všechny její přírodní krásy. V zásobě máme ještě například činnou sopku Barú (podle provincie, v níž se nachází, se jí říká také Chiriquí). Ta je s 3475 metry nejvyšší horou celé země. Kdo chce mít na Panamu opravdu dobrý výhled, měl by se vypravit právě sem.
Inzertní sdělení: Zamiřte do Střední Ameriky!
Poznejte jednu z nejúžasnějších staveb světa – ohromný Panamský průplav, kterým proplouvají lodě mezi Atlantikem a Pacifikem už více než 100 let. Podíváte se i do rumového království San Isidro a na další z nejkrásnějších míst Panamy. Tak pojeďte s námi!
Procestujte tři báječné země Střední Ameriky, poznejte zdejší kulturu, nádhernou přírodu, vulkán, pralesy i města. Užijte si skvělých 12 dní ve světě, kde lidé nemají stále naspěch a kde se život line v pohodovém duchu!
Podívejte se na další ze zájezdů za exotikou z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.
Čtěte dále:
Přečtěte si také o tisíciletých květinách uprostřed pouště, zavítejte do ráje milovníků vína nebo nakoukněte na největší loď na světě a její luxus. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Rumová cesta Panamou
Jedním z nejpozoruhodnějších míst Panamy je i Chitré v provincii Herrera. Proslavilo se „rumovou cestou”. V Haciendě San Isidro se tu vyrábí vyhlášený třtinový rum Abuelo.
V San Isidru se konají prohlídky, kde vás průvodci seznámí s procesem vzniku této pochoutky, kterou můžete okusit během bohatého tradičního oběda. Vyrábějí tu pěti, sedmi, dvanácti, ale i špičkový archivní třicetiletý rum.
Podle časopisu Forbes patří místní rum k těm nejlepším na celém světě.
Přečtěte si o Panamě více.