Článek
V Číně je možné všechno. Tedy až donedávna. Političtí představitelé v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se rozhodli, že chtějí trochu méně extravagance, a přísněji dohlížejí na podobu nových staveb. Rádi by omezili vznik domů podobných tomu v Kunmingu, který vypadá jako mobilní telefon. Okna se sdružují v displej a tlačítka, komín je anténa. S tím, že mobily dnes už vypadají jinak, architekti nepočítali. Ale pojďme k originálním, ovšem trochu serióznějším výtvorům.
Hengšan: Chrám, který visí na skále už 1500 let
Visí 40 metrů nad zemí, 1500 let odolává větru i dešti a udivuje všechny, kteří se na něj zespodu dívají. Chrám Hengšan je technickým zázrakem starověku. Perfektně promyšlená stavba vypadá jako přilepená ke skále a za svou historii potřebovala jen jedinou větší rekonstrukci. Krásná je navíc nejen zvenku, ale i zevnitř – 40 místností člověk během procházky prochází dvě hodiny.
Chrám visí na skalisku více než 40 metrů nad zemí. Stavitelé všechno promysleli tak důkladně, že tu příliš nepůsobí stékající voda či povětrnostní podmínky. Učiněný technický zázrak starověku.
Peking: Boxerky se staví po celé zemi, hnízdo fotí lidé z celého světa
Královstvím všech možných architektonických stylů je Peking. Cení si tu tradičních památek tisícileté říše, mezi něž patří skvěle zachovalé císařské Zakázané město, Letní palác s nádhernými jezírky a zahradami rozkládajícími se na 3 km² nebo chrám Nebes s obětním oltářem.
V hlavním městě ale mají i mnohem modernější a odvážnější stavby, jež se ne vždy setkávají s pochopením. K nejvýraznějším patří 234 m vysoké hlavní sídlo čínské televizní stanice CCTV. Originální tvar navržený nizozemskou projekční kanceláří začali kopírovat v dalších čínských městech.
Přečtěte si o Číně víc:
K opravdovým technickým divům patří sportoviště „Ptačí hnízdo“, které se oficiálně jmenuje Národní stadión. Vejde se na něj 91 tisíc lidí a vzniklo jako středobod pekingské letní olympiády konané roku 2008. Stavbu obepíná struktura, jejíž základ tvoří 24 tisícitunových ocelových oblouků. A to je jen úspornější varianta – kvůli šetření peněz byly plány na ještě honosnější stadión v průběhu stavby seškrtány. I tak ho turisté milují a hojně si ho fotí a natáčejí.
Hongkong: The International Commerce Centre
Hodně originální stavbu mají i v Hongkongu. Nejde ani tak o vzhled jako o výšku. Mezinárodní obchodní centrum vystupuje nad ostatní budovy města zábavy dost znatelně, a to je Hongkong známý jako místo s největší koncentrací mrakodrapů na celém světě. Měří 484 metrů a v jeho 118 patrech najdeme mimo jiné hotel Ritz-Carlton a rozhlednu Sky 10,0, poskytující ohromující pohled na město.
Popsali jsme jen zlomek z fascinujících staveb, které najdeme rozeseté po celé zemi. Ať už jde o známý šanghajský „otvírák lahví“, oválné věžáky na ostrově Fénix v Hainanu, či vejce připomínající pekingské národní divadlo, vidět je zblízka je rozhodně úžasným zážitkem.
Inzertní sdělení: Vydejte se do Asie!
Poznejte ta nejkrásnější místa Číny od Pekingu až po Hongkong. Uvidíte slavné stavby jako chrám Nebes, Velkou čínskou zeď nebo Mezinárodní obchodní centrum v Hongkongu, které ještě nedávno patřilo mezi čtyři nejvyšší budovy světa. Vypravíme se i do úžasné přírody v okolí Guilin a řeky Li. Nenechte si utéct velkou cestu velkou zemí s českým průvodcem!
Z úžasného Pekingu se přes zastávku u terakotové armády dostaneme nepálského Káthmándú a staneme pod nejvyššími vrcholy světa. A to nás ještě čeká magické Dillí s upomínkami na život Ghándího a Ágra s neobvyklou červenou barvou. Tak pojeďte s námi na nezapomenutelnou cestu po Asii!
Podívejte se na další ze zájezdů do Číny z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.
Čtěte dále:
Přečtěte si také o pestrobarevných kouscích světa, podívejte se na osm nejúžasnějších vyhlídek planety a nakoukněte na pláže v kubánské Guardalavace. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Čína - Praktické informace
Obrovská Čína se rozlohou vyrovná celé Evropě a žije v ní pětina všech obyvatel Země. Díky tomu tu ale najdete nejrůznější přírodní podmínky a spousty unikátních památek. Na severovýchodě se rozkládají pouště, na východě nížiny a na jihozápadě Himaláje. K tomu všemu ještě nesmíme zapomenout na okupovaný Tibet, který se zcela vymyká všemu ostatnímu.
Při cestě do této překrásné země nesmíte zapomenout anglicko – čínský slovník. Nejen že usnadníte konverzaci špatně jazykově vybaveným Číňanům, hlavně ale nikdy nebudete umět správně vyslovit čínská slova a obrázky. Z těchto důvodů je dobré nechat si od někoho „nakreslit“ třeba jméno vašeho hotelu apod.
Taje čínského kalendáře
Každý z nás už asi někdy slyšel, že rok, ve kterém se narodil, patří v čínském kalendáři nějakému zvířeti. Podle čínského zvěrokruhu totiž kraluje každému roku jiné zvíře – může to být tygr, buvol, pes, prase nebo třeba drak.
Samotný čínský kalendář je údajně nejstarší na světě, protože vznikl roku 2637 př. n. l. a na rozdíl od našeho, který se orientuje podle Slunce, čínský je sestaven podle pohybů Měsíce. Nový rok se slaví na konci ledna.
Čínské hůlky
Pokud v Číně dostanete chuť na nějakou z místních specialit, připravte se na jídelní hůlky. Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva, bambusu a z plastu a užitečné jsou především pro ty z vás, kteří se snažíte zhubnout. Ne snad proto, že se pomocí hůlek nenajíte – až vás to Číňané naučí, najíte se, ale budete hůlkami brát jen malá sousta, nebudete hltat a budete jíst delší dobu, takže si vaše tělo stačí včas uvědomit, že už nemá hlad.