Článek
Pod vodou pak skutečně vytvoří ukázkový půlkruh a z vaků vyndají kusy ryb. Netrvá to dlouho a voda v jejich okolí ožije prudkými pohyby. Žraloci připlují až do těsné blízkosti a beze strachu rejdí okolo, aby si pro sebe utrhli kousek masa. Po hostině zase odplují a potápěčům konečně začne klesat hladina adrenalinu.
„Vypadá to hodně děsivě, ale svým klientům zaručujeme bezpečnost,“ říká později instruktor, který zájemce o tento zážitek pod vodou doprovází, a po chvíli dodává: „A pokud se na setkání se žralokem někdo necítí, tak může vyrazit alespoň do místního delfinária, kde jsou připravené interaktivní programy a plavání s delfíny.“
Ve stínu slavnějšího Tahiti
Ostrov Moorea, kde můžete podobné zážitky prožít, leží jen 21 kilometrů od mnohem slavnějšího Tahiti, o kterém jsme minulý týden psali v tomto článků. Někdo by mohl říct, že Moorea je v jeho stínu, místní ale s podobnými tvrzeními nesouhlasí. „Vyhnuli jsme se tady přetlaku turistů a dodnes si celý ostrov udržuje typický polynéský ráz,“ říká k tomu majitel baru.
Hotely a komplexy bungalovů nad vodní hladinou tady samozřejmě jsou také, ale je jich méně než na Tahiti a ani jejich ceny nejsou tak vysoké. „Pokud se tedy nechystáte ubytovat rovnou v komplexu, který tu vystavěl hotelový řetězec Hilton,“ pousměje se.
„Haere Maru! Nepospíchej!“
„Haere Maru!“ To je heslo, s kterým se tady setkáte na každém kroku. V překladu znamená „Nepospíchej!“ a přesně vystihuje lenivou atmosféru ostrova a klidný životní styl, který místní staví nade vše. Možná, že západního turistu, který je zvyklý na hektický životní styl, tento přístup poprvé vyvede trochu z míry, ale během několika málo dní ho přijme za svůj.
„Každý, kdo sem přijede, vyrazí minimálně jednou do vesnice Tiki Village,“ dává další tip na strávení odpoledne recepční. V původní polynéské vesnici vás pak nechají nahlédnout do tajů polynéského způsobu života. Ke koupi jsou tady i pro polynéské ostrovy tak typická ručně malovaná parea nebo koše spletené z listí kokosových palem. K projížďkám je tady k dispozici člun vytvořený z jediného kusu kmene, takzvaná piroga, nebo návštěva unikátní farmy na černé perly, které se rodí jen v Polynésii.
Ostrov srdce a nejkrásnější zátoky světa
Povrch ostrova Moorea si díky svým přírodním krásám vysloužil přezdívku „zelený samet“. Navíc se k ostrovu váže i spousta tajemných příběhů a legend. „Podle jedné z nich je celý ostrov ploutví ohromné ryby Tahiti,“ říká k tomu delegát. Dost možná to má spojitost s tvarem celého ostrova. „Někomu tvarem připomíná právě ploutev, jiní v ní vidí třeba srdce,“ upřesňuje. Občas se tak o Mooree hovoří i jako o „ostrově srdce“. Nejvyšší hora ostrova mnohým zase připomíná žraločí zub.
Exteriéry ostrova vzali zavděk i hollywoodští filmaři. V osmdesátých letech právě sem umístili lokace filmu Bounty, který vypráví slavný příběh námořní vzpoury. „Mel Gibson s Antony Hopkinsem tehdy část scén odtočili v zátoce Opunohu a v Cookově zátoce,“ přibližují přesné místo místní.
Obě zátoky i dnes právem patří mezi nekrásnější místa naší planety – Cookova zátoka je živější a více navštěvovaná, Opunohu je částečně izolovaná a proto více svěží a autentičtější. Minimum zástavby z ní dělá jedno z nejklidnějších míst na ostrově.
Takových je na ostrově Moorea ale mnohem víc. Poznávat je turisté mohou i ze sedla kola. Ostrov je totiž plochý, rovinatý a poměrně malý. „Pokud ho objedete celý dokola, budete mít v nohách okolo šedesáti kilometrů,“ přidávají poslední tip místní usměvaví obyvatelé.
Čtěte dále o Francouzské Polynésii:
Článek o ostrově Moorea je čtvrtý v pořadí, který vypráví o Francouzské Polynésii. Příští týden vyjde poslední díl o ostrovech Manihi a Rangiroa. Doposud ze seriálu vyšly tyto články:
Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Francouzské Polynésie
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Francouzské Polynésie:
Na ostrově Moorea má své vodní bungalovy i řetězec Hilton. Součástí resortu je bazén, vířivka, tenisové kurty i privátní pláž. Možné je prožít i polynéskou hostinu přímo na pláži.
Čtyřhvězdičkový resort nedaleko Cookovy zátoky. Pro klienty je tu soukromá pláž s bílým pískem, bazén, restaurace nebo vířivka. V blízkosti je i golfové hřiště.
Bungalovy v blízkosti delfíního centra leží ukryté v polynéské zeleni. Narozdíl od jiných resortů neleží přímo na pláži, ale stranou ruchu. Součástí je například bazén, vířivka nebo kurty.
Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel
Anketa
Na co nezapomenout při cestě do Francouzské Polynésie
Většina základních věcí, bez kterých se na dovolené neobejdete, je ve Francouzské Polynésii bez problémů k zakoupení. Obchodníci ale jejich ceny schválně nadsazují, aby na zapomnětlivosti turistů co nejvíce tržili. Co tedy nenechat doma?
• Potápěčské vybavení – voda v okolí ostrovů je rájem pro potápěče. Základní vybavení čítající brýle, šnorchl a ploutve si vezměte, i když pobytu pod vodou příliš neholdujete. V Polynésii se nakonec pod vodu vydá každý.
• Opalovací krém – nepodceňujte sílu slunce. I když jste tmavý fototyp, slunce v Polynésii má jinou sílu než paprsky u nás.
• Repelent – určitě se nemusíte bát, že byste se tady snad nakazili malárií. Místní komáři ji nepřenášejí. Akorát jsou občas velmi otravní.
• Pláštěnka – nepromokavý oděv se vám bude hodit hlavně v období dešťů, kdy prší každý den. Naopak v období sucha i několik dní nespadne ani kapka.
Vzpoura na lodi Bounty
Příběh o námořní vzpouře, kterou vedl mladý Fletcher Christian proti zkušenému kapitánovi Williamu Blighovi, vstoupil do dějin a přiblížil Francouzskou Polynésii i milovníkům historie. Bligh byl na Tahiti poslán, aby vypěstoval a přivezl do Anglie sazenice chlebovníku. Po deseti měsících plavby a šesti měsících strávených na ostrově se posádka vydala zpět.
Povstalci vedeni Christianem ale kapitána a několik jeho věrných vysadili do malého člunu a vrátili se na Tahiti. Určitě ale nepočítali s tím, že se Bligh po 41 dnech dočká záchrany a po několika měsících je Angličané připlují zatknout. Část povstalců pak byla popravena. Fletcherovi se ale podařilo uniknout i podruhé a usídlil se na Pitcairnově ostrově.