Článek
Maroko usilovalo o to, aby ji dostalo pod svoji správu. Zájem uvadl v momentě, kdy se stala cílem masové migrace z Afriky – dávno předtím, než vypukla v Evropě. Byla tak intenzivní, že ji město absolutně nezvládalo. Rychle postavené ploty přelézali běženci po vlastnoručně vyrobených žebřících, krize vyvrcholila v roce 2014. Vedla k výstavbě 11 kilometrů dlouhé a až 8 metrů vysoké neprostupné třízónové bariéry s ostnatým drátem, propojené pozorovatelnami s reflektory, hlukovými a pohybovými senzory, videokamerami. Náklady byly astronomické, 33 miliónů eur, ale opatření zabralo. Pokusy o ilegální vstup se dramaticky snížily a později prakticky ustaly.
Zdejší pláže lákají ještě v říjnu
Turistů se tyto záležitosti netýkají, spíš vše ze zvědavosti okukují. Raději zamíří na městské pláže u pobřežní promenády, jsou dlouhé, široké, písčité. V okolí se najdou také menší, roztroušené mezi skalami, sem tam oblázkové. Je na nich obvykle prázdno, k večeru se po práci přijdou osvěžit místní. Teplota moře v říjnu je 22 stupňů, vzduchu ještě o něco víc, což neláká jen je, ale i turisty.
Pro ně pořádají marocké cestovky výlety, i když je možné se sem dostat i ze Španělska. Melilla je po těch všech martyriích vcelku bezpečná, policisté jsou, stejně jako Nick Carter, vždy ve střehu. Pokud někdo nechodí do osamělých uliček, hlavně v noci, a pohybuje se mezi lidmi, nebezpečí mu nehrozí a určitě ne v centru.
Architekturou konkuruje Barceloně
Ve středu města je co obdivovat, třeba Jakubovu kapli (Capilla de Santiago). Jde o jedinou ryze gotickou stavbu na celém africkém kontinentu. K dalším památkám patří chrám Nejsvětějšího početí (1687), kde je uctíván obraz Victorie, patronky města. Ve skutečnosti se jedná o „obyčejnou“ Pannu Marii.
Město se začalo hodně měnit v 19. století, kdy osvícení radní začali s přestavbou. Má hned po Barceloně nejvíc modernistických staveb v zemi, působili tu známí a uznávaní architekti, vyprojektovali přes 500 nových budov. Zároveň jde o jedno z nejvíc kosmopolitních a multikulturních měst nejen ve Španělsku. Žijí tu v klidu křesťané, židé, muslimové i hinduisté. Potkáte řadu černochů, kterým se podařilo získat azyl. Starousedlíci tvrdí, že problémem nebyli imigranti, ale jejich obrovský počet.
Je zde toho dost k vidění, Plaza de Espana, náměstí (tedy spíš park s fontánami), dále pevnost Melilla la Vieja. Pod ní je řada tunelů a jeskyní z éry Féničanů, prý zdaleka ne všechny byly nalezeny. Uvnitř najdeme vojenské a archeologické muzeum, kostel. Hlavní třída se jménem exkrále Juana Carlose I. je vizitkou, hojně navštěvovaná je zátoka Ensenada Galápagos, kde na staré budovy na kopci navazuje pláží pod nimi…
Inzertní sděleni: