Článek
Od známého cestovatele koupil vilu, která je kulturní památkou, podnikatel Čestmír Vančura. Založil Nadační fond Zikmundova vila a již v září by se mohli návštěvníci dočkat první pravidelné prohlídky.
Nepůjde však o tradiční výstavní prostor s otevírací dobou šesti dnů v týdnu mimo pondělí. Pouze jediný den v měsíci bude určen pro čtyři návštěvnické skupiny po šesti lidech, řekli Vančura i ředitelka nadačního fondu Magdaléna Hladká.
Otevřeno jednou měsíčně
Zikmundova vila přitahuje fanoušky cestování i architekty, prohlídky budou komentované. „V rámci pilotního provozu počítáme s jedním prohlídkovým dnem v měsíci. Vstup bude, stejně jako například v brněnské vile Tugendhat, možný po rezervaci předem,“ uvedla Hladká. Zájem o prohlídky se očekává velký, již nyní se o vilu zajímá spousta lidí.
Tajemný Modrý dům se úplně poprvé otevřel veřejnosti
Podle Vančury však i s ohledem na Zikmundovo přání není cílem z vily udělat centrum hromadných návštěv. „Chceme zachovat intimitu prostředí,“ vysvětlil Právu Vančura. Lidé si budou moci prohlédnout společenské prostory domu, do některých osobních prostor v patře domu zřejmě jen nahlédnou, například do pracovny. Počítá se také s besedami.
Nadační fond nyní získal z Fondů EHP, na nichž se podílejí Norsko, Lichtenštejnsko a Island, 3,5 milionu korun na přiblížení vily návštěvníkům. „Lidé se budou moci seznámit s domovem Miroslava Zikmunda, ale i s osobností Thora Heyerdahla, o jehož odkaz se stará náš partner, Muzeum Kon-Tiki. Věřím, že z této společnosti by měl Mirek radost,“ řekl Vančura.
Dotace pomohou stabilizovat chod, údržbu a propagaci vily. Přispějí také ke správě sbírek z cest, které Zikmund ve vile měl. Díky Technologickému inovačnímu centru se budou moci do vily podívat i lidé se sníženou pohyblivostí, a to prostřednictvím virtuální reality.
Spolupráce s norským muzeem Kon-Tiki
Ve spolupráci s muzeem Kon-Tiki vzniknou dvě výstavy, expozici o Jiřím Hanzelkovi a Zikmundovi si lidé prohlédnou v Norsku, v Zikmundově vile bude výstava o Heyerdahlovi.
Hanzelku a Zikmunda spojuje s norským cestovatelem Heyerdahlem rok 1947, kdy se Hanzelka se Zikmundem vydali na svou výpravu do Afriky a Jižní Ameriky a Heyerdahl zahájil expedici Kon-Tiki. „Obě výpravy měly společný vedlejší cíl: sblížit lidi tím, že nám přinesou příběhy ze svých cest,“ sdělila na dálku Liv Heyerdahlová, vnučka cestovatele Heyerdahla a ředitelka Muzea Kon-Tiki.