Článek
„To stačí na zasněžení zhruba deseti čtverečních metrů sjezdovky,“ počítá majitel vrchlabského areálu Kněžický vrch a jeden z nejuznávanějších odborníků na zasněžování Miloslav Kebrle.
Kolaps některého z lyžařských areálů kvůli nedostatku vody vlekaři neočekávají. Stříkat sjezdovky technickým sněhem začnou, jakmile teploty klesnou optimálně pod nulu.
„Klíčový je přelom listopadu a prosince, kdy vloni měly menší toky vody méně. Letos to vypadá lépe. Žádný z krkonošských skiareálů by neměl být nedostatkem vody akutně ohrožen,“ ubezpečuje šéf Asociace horských středisek ČR Libor Knot.
Skiareály čerpají vodu z horských toků nadále zdarma na základě regulí Vodoprávního úřadu. „Vlekaři musejí zachovat stanovené průtoky a výšku hladin potoků a říček,“ upřesnil Knot.
Šetrný Snowsat
Kritikem sněžných děl zůstává Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze. Vědec považuje miliony kubíků vody odčerpané zasněžovacími systémy za upřednostňování byznysu nad vším ostatním.
„Technický sníh prodlužuje zimu a přírodě zkracuje dobu na regeneraci. Nehledě na to, že hladiny spodních vod klesají,“ tvrdí vědec, jenž vlekařům naopak neupírá snahu s vodou rozumně hospodařit.
Některé jihočeské areály zdraží skipasy
„Výrazně se zlepšila spolupráce vlekařů se správci krajiny ve věci modelu rozumného hospodaření s vodou, kde lze vzhledem k podmínkám zasněžovat a kde nikoliv,“ přiznal Fuksa.
Možnost úspor nabízí technologie úpravy sjezdovek Snowsat. Systém družicového monitoringu sněhové pokrývky sjezdovek umožňuje rolbařům efektivně rozvrstvit sníh s přesností na tři centimetry.
„Díky tomu dokážeme s vodou šetrně hospodařit. Nicméně do budoucna se neobejdeme bez retenčních nádrží, které máme nyní dvě na Černé hoře,“ míní Zina Plchová, mluvčí největší lyžařské arény Česka SkiResortu Černá hora–Pec s padesáti kilometry vesměs technicky zasněžovaných sjezdovek.
Retenční nádrže však vyžadují podle Knota značné investice a vstřícnost ochranářů.