Článek
Instituce sídlící v historické budově někdejšího augustiniánského kláštera je od ledna letošního roku kvůli částečné rekonstrukci hlavní budovy uzavřená. Opravy ale spějí k závěru a muzejníci již začali chystat novou podobu stálých expozic.
„Připravujeme nové nasvícení vystavených předmětů i prostor. Nově výtvarně pojaté budou velkoobjemové expoziční vitríny a přírodní dioramata. Expozice doplňujeme o nové sbírkové předměty a exponáty a aktualizujeme informace o nich. Protože se jedná o cenné sbírkové předměty, veškeré úpravy provádějí přímo zaměstnanci muzea. Tato několikaměsíční činnost směřuje ke znovuotevření stálých expozic v příštím roce,“ uvedl ředitel českolipského muzea Zdeněk Vitáček.
Exponát grizzlyho vytvořil muzejní preparátor Michal Štěpánský ze zvířete, které před dvěma lety uhynulo v děčínské zoo. Samice grizzlyho Helga se tu dožila šestatřiceti let. Kvůli bolestem z artrózy ji v zoo nakonec uspali a tělo zvířete se dostalo do českolipského muzea.
V příštím roce se otevře obnovená středověká tvrz Tichá
Nový exponát tu preparátor vytvořil i z vlčice, kterou letos na konci března srazilo auto u Kuřívod na území někdejšího vojenského újezdu Ralsko.
Jádrem je mechanizace
Velkou novinkou v muzeu bude také expozice věnovaná těžbě uranu, která vznikla v dosud běžně nepřístupném sklepě hlavní budovy kláštera. První exponát, důlní vozík na převoz rubaniny zakoupilo muzeum už před osmi lety, představa o uranové expozici se ale rodila až později. Nakonec k tomu napomohlo i to, že se muzeu podařilo zakoupit ucelenou sbírku předmětů spojených s dolováním uranu.
„Jádrem této sbírky jsou důlní kolejové mechanizace, například důlní přehazovací nakladač, důlní vozíky na převoz materiálu i dynamitu nebo vůz typu cisterna. Součástí jsou i různá vrtací kladiva nebo malý těžební kýbl, s nímž se spouštěli hlubináři, když hloubili šachtu,“ popsal Právu Petr Mužák, geolog českolipského muzea a kurátor vznikající expozice.
Muzeum by se mělo otevřít v březnu 2022.